Στον πρώτο ημιτελικό του Super Cup ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με ευκολία του Άρη και προκρίθηκε στον τελικό, εκεί που ήθελε να βρεθεί και ο Ολυμπιακός για να υπάρξει πολύ νωρίς στη σεζόν το πρώτο ντέρμπι των ενισχυμένων "αιωνίων".

Οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι κόντρα στο Περιστέρι και πήγαν στα αποδυτήρια με επτά πόντους διαφορά (41-34), αλλά τα πράγματα στην τρίτη περίοδο άλλαξαν με την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη να κάνει επιμέρους σκορ 19-29 και να περνάει μπροστά στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες ανέβασαν την πίεση τους στην άμυνα και έφτασαν σε μία πολύ δύσκολη νίκη με 79-74 και θα διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς απέναντι στους "πράσινους" του Εργκίν Αταμάν.

Δυσκολεύεται στα ριμπάουντ ο Ολυμπιακός - "Καυτός" ξεκίνησε ο Βεζένκοφ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Περιστέρι να μπαίνει πιο δυνατά στην αναμέτρηση και τον Ολυμπιακό να απειλεί μόνο έξω από τα 6,75 με τους Εβάν Φουρνιέ και Σάσα Βεζένκοφ να ξεκινάνε "ζεστοί" ισοφαρίζοντας (8-8) στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4i42nviuwb5)
Από την ομάδα των δυτικών προαστίων εκείνος που ξεχώριζε σα τη... μύγα μες στο γάλα ήταν ο Τζάστιν Πάτον, ο οποίος απειλούσε το καλάθι των "ερυθρολεύκων" με κάθε τρόπο είτε από μακριά, είτε τελειώνοντας εντυπωσιακά τις συνεργασίες με τους συμπαίκτες του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4i43l0ob9s1)
Το Περιστέρι βρισκόταν μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους (13-17) μέχρι που ανέλαβε δράση ο Σάσα Βεζένκοφ, με τον Βούλγαρο φόργουορντ των Πειραιωτών να κάνει προσωπικό σερί και να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4i48lvoegsp)
Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο +3 (22-19), με τις φωνές του Γιώργου Μπαρτζώκα για περισσότερη όρεξη στην άμυνα να πιάνουν τόπο, κάτι που κατάλαβε καλά ο Νεοκλής Αβδάλας που δέχθηκε το στοπ από τον Μόουζες Ράιτ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4i4emuv1ywx)

Πήρε διαφορά ο Ολυμπιακός  αλλά το Περιστέρι επέστρεψε πριν το ημίχρονο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν καλύτερα οι "ερυθρόλευκοι", και μ' ένα γρήγορα 7-0 με πρωταγωνιστή κυρίως τον Φιλίπ Πετρούσεφ έφτασε τη διαφορά στο +10 (29-19), με το Περιστέρι όμως να μη τα παρατάει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4i4g7c4hdfd)
Ο Ολυμπιακός άρχισε να βγάζει συνεργασίες από την περσινή χρονιά στην επίθεση, αλλά στην άμυνα τα πράγματα δεν πήγαιναν όπως θα ήθελε με την ομάδα των δυτικών προαστίων να βρίσκεται κοντά στο σκορ (38-31) τρία λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4i4nsbaonkx)
Οι Πειραιώτες πήγαν τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενοι με +7 (41-34), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να έχει πολλά παράπονα από τους διαιτητές στη τελευταία φάση της δεύτερης περιόδου, με αποτέλεσμα να δεχθεί τεχνική ποινή μετά το τρίποντο του Γουόκαπ που δεν μέτρησε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4i4vn34we55)

Απίστευτη ανατροπή από το Περιστέρι - Μάζεψε την κατάσταση στο τέλος ο Ολυμπιακός

Όσο καλά ξεκίνησε στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ολυμπιακού, τόσο διαφορετικά ήταν τα πράγματα στο τρίτο δεκάλεπτο, με το Περιστέρι να μπαίνει με το... μαχαίρι στα δόντια και να δείχνει στους "ερυθρόλευκους" πως τα πράγματα δε θα είναι εύκολα.

Με πρωταγωνιστή τον Κόφεϊ η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη έκανε ένα επιμέρους σκορ 6-17 στους Πειραιώτες και βρέθηκαν μπροστά στο +4 (47-51) πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, παλεύοντας σε κάθε φάση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4i50p0vqpgx)
Το Περιστέρι δε σταμάτησε εκεί και μ' ένα αδιανότητο 9/9(!) εντός παιδιάς στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε τη διαφορά στο +8 (53-61), με τον Πουλιανίτη να σκοράρει ένα απίστευτο τρίποντο στο τέλος της επίθεσης από τα 8 μέτρα, με τη ψυχολογία της ομάδας να είναι στα ύψη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4i5i42k2xkh)
Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να ανεβάσει την πίεση του στην άμυνα και να ρίξει τη διαφορά στους 3 (60-63) που ήταν και το αποτέλεσμα μετά τα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης, με τη τελευταία περίοδο να αναμένεται να είναι ένα πραγματικό ντέρμπι.

Πήρε τη νίκη με δυσκολία ο Ολυμπιακός και έδωσε... ραντεβού με τον Παναθηναϊκό AKTOR

Για να μπορέσουν να προηγηθούν ξανά οι "ερυθρόλευκοι" χρειάστηκε να επέμβουν οι περσινοί πρωταγωνιστές της ομάδας, με τον Τόμας Γουόκαπ να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους, βάζοντας μπροστά τον Ολυμπιακό με 67-65 μετά από δικό του τρίποντο.

Τη σκυτάλη στη συνέχεια πήρε ο Φιλίπ Πετρούσεφ, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να εκμεταλλεύονται όλα τα miss match και να δίνουν την ευκαιρία στο Σέρβο σέντερ να παίζει με κοντύτερους αντιπάλους και να φτάνει τους 17 πόντους στην αναμέτρηση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4i5ptb25dv5)
Η αστοχία των Πειραιωτών ήταν χαρακτηριστική έξω από τα 6.75, με τους παίκτες του Περιστερίου να αφήνουν αρκετά σουτ ελεύθερα κυρίως στον Τόμας Γουόκαπ, ο οποίος δεν μπορούσε να ευστοχήσει, με το σκορ να βρίσκεται στο 77-72 δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στο τέλος, με τους "ερυθρόλευκους" να επικρατούν τελικά με 79-74 και να παίρνουν την πρόκριση για τον τελικό του Super Cup, εκεί που θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό AKTOR για τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στην Ελλάδα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4i63kkgw5yp)
Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-34, 60-63, 79-74