Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στην Ελλάδα κρίθηκε στην Ρόδο με τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR να αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στον τελικό του Super Cup. Οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +7 (38-45).

Οι "πράσινοι" μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στον αγώνα, με τον Μάριους Γκριγκόνις να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του. Ο Σάσα Βεζένκοφ όμως έδειξε πως επέστρεψε για να κερδίζει και μία απίστευτη τελευταία περίοδο έδωσε τη νίκη (85-86) και την κούπα στους Πειραιώτες.

Ο "καυτός" Ντόρσεϊ έδωσε μικρό προβάδισμα στον Ολυμπιακό

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει καλύτερα στην αναμέτρηση απέναντι στον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR, καθώς είδε τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να είναι "ζεστός" από την αρχή και να πετυχαίνει δύο τρίποντα και να απαντάει στο σουτ του Κέντρικ Ναν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4iygpi8yku1)
Τα απρόοπτα δεν έλειψαν από τον τελικό του Super Cup, με τον Μόουζες Ράιτ να "δημιουργεί" καθυστέρηση τουλάχιστον 20 λεπτών στον αγώνα, καρφώνοντας στη μπασκέτα των "πρασίνων" και στραβώνοντας το στεφάνι με το σκορ είναι στο 6-12 υπέρ των "ερυθρολεύκων"

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4iyb56j91ht)
Οι "πράσινοι" επέστρεψαν καλύτερα μετά τη διακοπή, με τα τρίποντα των Σλούκα και Γκριγκόνις, αλλά οι Πειραιώτες είδαν τον Εβάν Φουρνιέ να πετυχαίνει ένα απίστευτο καλάθι και φάουλ, διατηρώντας τη διαφορά στο +6 (12-18) για την ομάδα του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4iywy42dv5l)
Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 16-21, έχοντας σε απίστευτη κατάσταση τον Τάιλερ Ντόρσεϊ που ξεκίνησε με 4/4 σουτ έξω από τα 6.75, δείχνοντας πόσο πολύ περίμενε την επιστροφή στην Ελλάδα και τα ντέρμπι κόντρα στον "αιώνιο" αντίπαλο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4iz999lxeix)

Μείωσε ο Παναθηναϊκός AKTOR αλλά ο Βεζένκοφ κράτησε μπροστά τον Ολυμπιακό

Με πρωταγωνιστή κυρίως τον Μάριους Γκριγκόνις που βρήκε το "χέρι" του έξω από τα 6,75 ο Παναθηναϊκός AKTOR ξεκίνησε καλύτερα τη δεύτερη περίοδο, μειώνοντας τη διαφορά στους 2 (27-29) τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της περιόδου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4j00tp8b4qh)
Ο Ολυμπιακός έδειχνε πως είχε κολλήσει επιθετικά, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να περνάει ξανά στο παρκέ τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος του έδωσε ξανά πνοή και το προβάδισμα (33-36) τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4izgjm8hbkx)
Μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Εργκίν Αταμάν, οι "πράσινοι" κέρδισαν δύο βολές με τον Ματίας Λεσόρ να αστοχεί στην πρώτη και να κλοτσάει τη μπάλα στην κερκίδα, με άπαντες στο "ερυθρόλευκο" στρατόπεδο να διαμαρτύρονται για τεχνική ποινή.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4iznrl2g0wp)
Ο Ολυμπιακός βρήκε επιτέλους τους πρώτους πόντους του Σάσα Βεζένκοφ που είχε ξεκινήσει άσχημα το παιχνίδι, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να δίνει διαφορά επτά πόντων (38-45) στους Πειραιώτες στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4izz3sdook9)

Μπήκε δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης ο Παναθηναϊκός AKTOR με πρωταγωνιστή τον Γκριγκόνις

Οι δύο ομάδες μπήκαν πιο "μαγκωμένες" στο δεύτερο μέρος, με τους γκαρντ των δύο ομάδων να αναλαμβάνουν τις περισσότερες επιθέσεις στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου, με τους Σλούκα και Γκος να σκοράρουν (44-52).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4j0817b9uep)
Το παιχνίδι είχε πολλά νεύρα, με τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού AKTOR να διαμαρτύρονται από τη μία για τα φάουλ του Γκος, θέλοντας αντιαθλητικό κι από την άλλη εκείνοι του Ολυμπιακού για την τεχνική ποινή που δεν δόθηκε ξανά(!) στον Ματίας Λεσόρ με το σκορ στο 50-53 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4j0fxcvo31l)
Ένα επιθετικό κρεσέντο του Τζέριαν Γκραντ και ένα τρίποντο του Μάριους Γκριγκόνις έδωσαν στους "πράσινους" το πρώτο τους προβάδισμα στην αναμέτρηση (59-57), επιστρέφοντας στην διεκδίκηση της νίκης δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4j0lnepwlgx)
Ο Λιθουανός φόργουορντ του "τριφυλλιού" έστειλε τη διαφορά στο +5 (62-57), αλλά οι "ερυθρόλευκοι" με πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ έκαναν ένα σερί 6-0 και βρέθηκαν μπροστά με 62-63 μετά τα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4j0qd9wen7l)

Ο Σάσα Βεζένκοφ έβαλε την... υπογραφή του και έδωσε το Super Cup στον Ολυμπιακό

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία κρίσιμη περίοδο δίνοντας βάση στην άμυνα τους, με τους "ερυθρόλευκους" να διατηρούν τη διαφορά των δύο πόντων (65-67) στα τρία πρώτα λεπτά, με τον Κώστα Σλούκα να επιστρέφει στο παρκέ ζεστός για τους "πράσινους".

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βρει πόντους και τους βρήκε περνώντας τη μπάλα κάτω από τη ρακέτα, με τον Φιλίπ Πετρούσεφ να παίρνει το βάρος των επιθέσεων και να κρατάει τη διαφορά για τους "ερυθρόλευκους" στο +3 (71-74) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του τελικού.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4j0snmhh9nl)
Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε όμως πως ο Σέρβος φόργουορντ άρχισε και κουραζόταν και πέρασε στη θέση του τον Μόουζες Ράιτ, ο οποίος τον αντικατέστησε εξαιρετικά, δίνοντας προβάδισμα στον Ολυμπιακό (73-79) δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4j0zazt391d)
Τη χαριστική βολή όμως στον Παναθηναϊκό AKTOR έδωσε ο παίκτης που επέστρεψε για να συνεχίσει ό,τι άφησε στη μέση, Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος με πολύ σημαντικά τρίποντα πήρε την ομάδα πάνω του στα κρίσιμα και έστειλε τη διαφορά στο +9 (75-84) 33' δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4j1ejuak55l)
Το μας έδειχνε να έχει τελειώσει, αλλά ο Εβάν Φουρνιέ έπεφτε στο ένα λάθος μετά το άλλο, καθώς εκτός από τις χαμένες βολές που είχε (1/4) έδωσε και τρεις στον Γκριγκόνις, ο οποίος ευστόχησε και μείωσε στους 3 (82-85) 5" δευτερόλεπτα πριν το τέλος του τελικού.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-45, 62-63, 85-86