Απέναντι σε μια ομάδα που είχε αγωνιστικό ρυθμό καθώς είχε παίξει πέντε επίσημα παιχνίδια για το Λιγκ Καπ Ισραήλ, την Μακάμπι Ραμάτ Γκαν, η ΑΕΚ Betsson ήθελε να ξεκινήσει με το... δεξί το φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι στο Basketball Champions League μπροστά στα μάτια των φιλάθλων της στην "Sunel Arena".

H "Ένωση" αν και έκανε τα εύκολα... δύσκολα στα σημεία, είχε έναν φοβερό και τρομερό Χαμπ να πετά... φωτιές από τα 6,75μ. και να τελειώνει το ματς με 28 πόντους (οι 21 από την γραμμή του τριπόντου), τους Γκόλντεν και Χειλ να δίνουν πολλές λύσεις επιθετικά και παρά τα... καρδιοχτύπια της τέταρτης περιόδου να "χαμογελά" και να παίρνει τη νίκη με 80-71 ξεκινώντας με θετικό πρόσημο την ευρωπαϊκή της πρεμιέρα στην διοργάνωση.

Με το... δεξί στο BCL η ΑΕΚ Betsson με "καυτό" Χαμπ από τα 6,75μ.

Φορτσάτη μπήκε στο ματς η ΑΕΚ Betsson που βρήκε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση και με τους Χαπ, Γκόλντεν και Νετζήπογλου πήρε από νωρίς προβάδισμα με 7-0! Η Μακάμπι Ραμάτ Γκαν όσο κυλούσαν τα λεπτά ανέβασε στροφές και μείωσε στον έναν (9-8) ωστόσο η "Ένωση" με τρίποντη "βόμβα" του Γκόλντεν ανέβασε τη διαφορά στους τρεις (11-8).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4klmt6u0ny9)
Χέιλ και Χαμπ "ξεμπλόκαραν" την ΑΕΚ Betsson επιθετικά και έδιναν λύση από την γραμμή των 6,75μ. σ' ένα σημείο που οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση και βρίσκονταν σε απόσταση... αναπνοής (24-23). Μ' έναν Χαμπ να κάνει πράγματα και... θαύματα στο παρκέ και να μετρά 10 πόντους, οι "κιτρινόμαυροι" έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 26-23.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4klxfyi7iy9)
Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, μετά από εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 28-28 η Μακάμπι κέρδισε τρεις βολές με τον Κρόουφορντ που έδωσε το προβάδισμα στους Ισραηλινούς με 31-28, όμως στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Χαμπ που έμοιαζε ασταμάτητος από την γραμμή των 6,75μ, "πυροβολούσε" το ένα τρίποντο μετά το... άλλο, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 39-33 για το +6, ενώ μετρούσε μέχρι εκείνο το σημείο 16 πόντους με 4/6 τρίποντα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4kn0i5nzlyp)
Ο Χέιλ όσο κυλούσαν τα λεπτά "λυνόταν" επιθετικά για την ΑΕΚ Βetsson, με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 9 πόντων στην "Ένωση" που πέρασε μπροστά με 42-33, σκόραρε και για το 44-35, ενώ με αρκετά δύσκολο τρίποντο ευστόχησε για το 47-37 φτάνοντας τους 11 πόντους με 3/5 τρίποντα. Ο Χάμπερ σκόραρε για τρεις και η Μακάμπι Ραμάτ Γκαν μείωσε στους πέντε πόντους για το 47-42 υπέρ των "κιτρινόμαυρων" που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

21 τρίποντα (7 εύστοχα) και 12 δίποντα (8 εύστοχα), ο απολογισμός της ΑΕΚ Betsson στο πρώτο μέρος, ενδεικτικό του πόσες λύσεις βρήκε στο σκοράρισμά και την επίθεσή της από την γραμμή του τριπόντου. Ο Χαμπ συνέχισε από εκεί που... σταμάτησε και με νέο τρίποντο σκόραρε με το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος για το 50-42. Με 19 πόντους στο... τσεπάκι του ήταν το επιθετικό "βιολί" για την "Ένωση"!

Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία στην τρίτη περίοδο, δέχθηκαν μόλις 12 πόντους, έκαναν τρομερή δουλειά στην άμυνα και με το υπέρ τους 61-54 πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +7! Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, η ΑΕΚ Betsson φαινόταν "μπλοκαρισμένη" επιθετικά χωρίς τον Χαμπ στο παρκέ, κάτι που οδήγησε τον Σάκοτα να τον επαναφέρει για να "ξεκολλήσει" επιθετικά η ομάδα του.

Οι Ισραηλινοί αν και πίεσαν και κατέβασαν τη διαφορά στους έξι (67-61), ο Γκόλντεν με εντυπωσιακό κάρφωμα έδωσε... αέρα 8 πόντων στην "Ένωση" που πέρασε μπροστά με 69-61. παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου σε 69-65, σ' ένα σημείο που η ομάδα του Σάκοτα είχε πετύχει μόλις 8 πόντους στα 7 λεπτά της περιόδου.

Ο Χέιλ σκόραρε για το 71-65, ο Κουζμίνσκας με τρομερό κάρφωμα ανέβασε τη διαφορά στους οκτώ (73-65), ενώ αν και η Μακάμπι Ραμάτ Γκαν μείωσε με φοβερό τρίποντο του Άριελ σε 63-68, είδε τον Χαμπ να "πυροβολεί" ξανά από την γραμμή των 6,75μ. για το 76-68 και να βάζει το... κερασάκι στην τούρτα με τρίποντο και φάουλ για το τελικό 80-71!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4kns43vdtkx)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 47-42, 61-54, 80-71

ΑΕΚ BETSSON (Σάκοτα): Γκρέι 6 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Χαμπ 28 (1/3 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Φλιώνης (3 ριμπάουντ), Μπράις 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουζμίνσκας 6 (0/4 τρίποντα, 2 ασίστ), Νετζήπογλου 4 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αλίν , Κουζέλογλου 2 (4 ριμπάουντ), Γκόλντεν 14 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη) , Χέιλ 16 (1/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΡΑΜΑΤ ΓΚΑΝ (Μπρένερ): Στίβενς 18 (8/8 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 λάθη) , ΜακΚάλουμ 21 (4/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ) , Άριελ 5 (1/4 τρίποντα) , Μελεμέντ , Χούμπερ 5 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάιλς 4 (3 ριμπάουντ) , Κρόφορντ 3 (0/3 τρίποντα), Σρορ 4 (3 ριμπάουντ) , Γκάλινατ 11 (4/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ko23yrto3d)