Δέλεαρ είναι οι όμιλοι του Champions League στο βόλεϊ για τον Ολυμπιακό και αυτό δείχνουν οι παίκτες του Αντρέα Γκαρντίνι, οι οποίοι νίκησαν 3-0 την Πάλμας στο πρώτο ματς του δεύτερου προκριματικού γύρου, που έγινε στου Ρέντη. Οι "ερυθρόλευκοι" νίκησαν 3-0 (25-21, 32-30, 25-23) και στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας θα χρειαστούν ένα σετ προκειμένου να προχωρήσουν στον τρίτο προκριματικό γύρο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4epswa999m1)
Μάλιστα, σε αντίθεση με τα παιχνίδια απέναντι στη Στρουμίτσα, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε να δείξει χαρακτήρα στο δεύτερο σετ απέναντι στους Ισπανούς. Βρέθηκε να αντιμετωπίζει σετ πόιντ, αφού η αντίπαλός του είχε αναχαιτίσει πέντε δικούς του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lhq87dg7nl)
Ωστόσο, έκανε 3-0 σερί και, με άσο του Αλεκσάνταρ Ατανάσιεβιτς, που ξεχώρισε και σε αυτήν την αναμέτρηση, έφτασε στο 32-30.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lhfmvxbn5l)
Στο πρώτο σετ είχε επικρατήσει πιο εύκολα, 25-21.

Η ομάδα του Αντρέα Γκαρντίνι δυσκολεύτηκε να τελειώσει το τρίτο. Όμως, παρ' ότι το μίνι σερί 2-0 έφερε το σκορ στο 24-23, ο Γκαρντίνι εμφύσησε ψυχραιμία στους παίκτες του και ο Ατανάσιεβιτς τελείωσε το παιχνίδι.

Σε ό,τι αφορά το ζευγάρι που ενδεχομένως βγάλει τον αντίπαλό του, η Κορόνα Μπράσοφ πήρε το πλεονέκτημα. Οι Ρουμάνοι νίκησαν 3-1 εκτός έδρας την ελβετική Σένενβερντ και πήραν σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης.