Ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα στο "Τόφαλος"¨στην Πάτρα, με 86-78 αποό την Νίμπουργκ στην πρεμιέρα του για τον 4ο όμιλο του Basketball Champions League. Οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να μπουν στο ματς, παρά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ οι αντίπαλοι τους είχαν λύσεις σε όλα τα προβλήματα που τους παρουσιάζονταν.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε δυνατά το ματς και στο 5' με τρίποντο του Βαρνάντο έκανε το 12-5. Βέβαια μετά από εκεί η Νίμπουργκ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να γίνει πιο ανταγωνιστική στα τελευταία λεπτά για να καταφέρει να προηγηθεί με 24-23 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Είχε τις λύσεις η Νίμπουργκ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα ήταν ίδια. Ο Προμηθέας προσπαθούσε να βάλει δύσκολα στη Νίμπουργκ, αλλά η ομάδα της Τσεχίας είχε λύσεις και προηγήθηκε 35-31 στο 16' και στη συνέχεια δόθηκε τεχνική ποινή στον Ηλία Παπαθεοδώρου για διαμαρτυρία, για να προηγηθεί η Νίμπουργκ με 39-33 στο 17'. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να ήταν μπροστά στο σκορ με 44-39.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lgoge63qm1)

Δεν μπορούσε ο Προμηθέας

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον Προμηθέα και τη Νίμπουργκ με διάθεση να παίξουν άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Μπίσοπ και προηγήθηκαν με 8(47-55) στο 25'. Ο Κένι Ουίλιαμς προσπαθούσε μόνος από πλευράς Πατρινών (11π.), κυρίως με επιθετικά ξεσπάσματα, την στιγμή που η τσεχική ομάδα, έστειλε για πρώτη φορά την διαφορά στο +10 (50-60) στο 28'. Για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο με 60-55 υπέρ της Νίμπουργκ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lgzb840zs1)

Η Νίμπουργκ και τα τρίποντα κόντρα στον Προμηθέα

Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας συνέχιζε να δείχνει πως δεν μπορεί να το γυρίσει. Τα τρίποντα των Τσέχων πλήγωναν την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, η οποία προσπαθούσε να μπει και πάλι στο παιχνίδι μέσα από προσπάθειες του Κένι Ουίλιαμς. Η Νίμπουργκ διατήρησε εύκολα το διψήφιο προβάδισμα της στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, ελέγχοντας πλήρως τον παιχνίδι, με την ομάδα της Πάτρας να πιέζει σε όλο το γήπεδο, μειώνοντας την διαφορά στο -6 (78-84 στο 39'), ωστόσο ο χρόνος που απέμενε ήταν ελάχιστος με την ομάδα της Πάτρας να γνωρίζει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 39-44, 69-57, 78-86.