Πέντε γκολ, δύο χαμένα πέναλτι και πολλές ευκαιρίες συνέθεσαν την εντυπωσιακή νίκη που πέτυχε η Φέγενορντ με 3-2 εκτός έδρας απέναντι στη Τζιρόνα για την 2η αγωνιστική της League Phase του Champions League. Μεγάλη νίκη σημείωσε και η Αταλάντα, όπου επιβλήθηκε 3-0 της τυπικά γηπεδούχου, Σαχτάρ Ντόνετσκ, αφού το ματς έγινε επί γερμανικού εδάφους. Γενικά τα δύο ματς που έγιναν νωρίτερα, στο δεύτερο μέρος της δεύτερης αγωνιστικής της League Phase του Champions League, πρόσφεραν συνολικά 8 γκολ σε έναν εξαιρετικό απολογισμό.

Η Αταλάντα έκανε ό,τι ήθελε τη Σαχτάρ Ντόνετσκ

Η Αταλάντα ήταν εντυπωσιακή στην "VELTINS-Arena" του Γκελζερκίχεν της Γερμανίας, εκεί όπου δήλωσε έδρα η Σαχτάρ Ντόνετσκ καθώς η Ουκρανία παραμένει σε εμπόλεμη κατάσταση.

Η κάτοχος του Europa League άρχισε τον χορό των γκολ στο 21' με τον Τζιμσίτι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lhuufyuyfd)

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 44' η Αταλάντα έβαλε και δεύτερο γκολ με τον Λούκμαν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lijyv8bm0p)
Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο η Αταλάντα, δηλαδή με γκολ. Ο Μπελανόβα στο 48' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο τρία.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4liok12iert)

Το σκορ δεν άλλαξε έως το φινάλε και η Αταλάντα πήρε την πρώτη νίκη στη League Phase του Champions League, έχοντας βγάλει με ισοπαλία (0-0) την πρεμιέρα της κόντρα στην Άρσεναλ

Απίθανη νίκη της Φέγενορντ στη Τζιρόνα για το Champions League

Η άλλη αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής του ομίλου του Champions League, ήταν αυτή ανάμεσα στην Τζιρόνα και την Φέγενορντ, όπου τα είχε όλα. Η Φέγενορντ πήρε τη νίκη με 3-2, σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι.

Το φεστιβάλ των γκολ στο "Μοντιλίβι" ξεκίνησε στο 19' με την Τζιρόνα να κάνει το 1-0 με τον Νταβίντ Λόπεθ. Η Φέγενορντ "απάντησε" με αυτογκόλ του Ερέρα στο 23'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lhtcs6mu2h)

Οι φιλοξενούμενοι στο 33' έβαλαν και δεύτερο γκολ με τον Μιλάμπο. Παράλληλα είχαν και πέναλτι στο 36' αλλά το έχασε ο Ουέντα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lhxyt4l96p)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4li7r1so82x)

Χαμένο πέναλτι και ισοφάριση από Τζιρόνα, χαμογέλασε με αυτογκόλ η Φέγενορντ

Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 67' η Τζιρόνα έχασε και αυτή πέναλτι με τον Μιλόφσκι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ljd4u8xv8h)

Οι γηπεδούχοι, τελικά, βρήκαν το δεύτερο γκολ τους στο 73' με τον Φαν Ντε Μπεκ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ljdebq8rlt)

Ωστόσο η Φέγενορντ ήταν αυτή που είπε την τελευταία λέξη, έστω και αν η νίκη ήρθε με το αυτογκόλ του Κρείτσι στο 79'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ljg4ysqj3t)