Η 2η αγωνιστική του Champions League έφτασε στο τέλος της, με σπουδαία παιχνίδια, ανατροπές και γκολ που είναι αξιομνημόνευτα. Η Γιουβέντους έφυγε με ηρωικό "διπλό" από τη Λειψία, 3-2, σε παιχνίδι που πήρε με δύο εκπληκτικά τέρματα ο Ντούσαν Βλάχοβιτς και με μια θαυμάσια ενέργεια του Φραντσέσκο Κονσεϊσάο.

Ο τρόπος που έγινε αυτό, ωστόσο, είναι επικός. Με το σκορ στο 1-1, από το γκολ του Σέσκο στο 30' και την ισοφάριση του Βλάχοβιτς στο 50', ο Μικέλε ντε Γκριγκόριο θυσιάστηκε, κάνοντας χέρι εκτός περιοχής. Ο διαιτητής απέβαλε τον πορτιέρε των "μπιανκονέρι". Συγχρόνως, είχε χάσει δύο παίκτες λόγω τραυματισμού στο πρώτο δεκάλεπτο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lm1numwg4x)
Ο Τιάγκο Μότα έβαλε στο παιχνίδι τον... Ντόουγκλας Λουίς, ο οποίος, όπως στον πρώτο ημιτελικό του Conference League με τον Ολυμπιακό, έκανε χέρι ενώ ήταν στο τείχος.

Η φάση εξετάστηκε στον VAR και δόθηκε πέναλτι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lm5epsf9y1)
Ο Σέσκο έβαλε τους Γερμανούς μπροστά στο σκορ στο 65', ενώ η Γιουβέντους θα έπαιζε με παίκτη λιγότερο έως την ολοκλήρωση του παιχνιδιού.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lm6z7y3mft)
Η "σινιόρα", όμως, δεν σάστισε. Ο Βλάχοβιτς σκόραρε με ακόμα ένα εκπληκτικό πλασέ, στο 68'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lmg4jukhjl)
Αυτό δεν έφτανε, αφού ο Κονσεϊσάο, με υπέροχη προσπάθεια και ποδιά, στο 82'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4llqv5pa1qx)
Το παιχνίδι είχε τρομερή ένταση. Η Λειψία έστησε... αντίσκηνο στην περιοχή της Γιουβέντους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4llqv5zd8ld)
Νωρίς, εξάλλου, είχε δοκάρι με τον Κούπμαϊνερς. Η άμυνα της Γιουβέντους, τυπική, έδιωχνε όπως όπως. Χέρια υψωμένα, γροθιές και ουρλιαχτά. Η Λειψία έχασε... μισή ντουζίνα ευκαιρίες μετά το γκολ του Κονσεϊσάο, αλλά η "σινιόρα" πήρε ένα ασύλληπτο "διπλό".

Champions League: Γκολάρα Σαλάχ και άνεση Λίβερπουλ

Στο Λίβερπουλ, οι "κόκκινοι" δεν ήταν πειστικοί. Όμως βρήκαν τον τρόπο να πάρουν τη νίκη επί της Μπολόνια, 2-0, σε ένα ματς που οι Ιταλοί έκαναν φάσεις για να ισοφαρίσουν. Είχαν ακόμα και δύο δοκάρια με τον Ντόι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lnnq36sye1)
Η Λίβερπουλ προηγήθηκε νωρίς -και αυτό έπαιξε ρόλο στην οικονομία του παιχνιδιού. Ο Αλέξις ΜακΆλιστερ σκόραρε μόλις στο 11', από μεταβίβαση πάρε-βάλε του Μοχάμεντ Σαλάχ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lkfco625zt)
Ο Αιγύπτιος, όμως, με υπέροχη προσπάθεια και φίνο τελείωμα, κράτησε κάτι για τον εαυτό του. Το τέρμα του στο 75' σηματοδότησε το πέμπτο σερί ευρωπαϊκό ματς που σκοράρει. Λίγα λεπτά νωρίτερα, στο 71', είχε μπει αλλαγή ο Κώστας Τσιμίκας. Ο Σαλάχ έγινε ο κορυφαίος Αφρικανός σκόρερ στην Ιστορία του Champions League με 45 γκολ, ξεπερνώντας τον Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lm3wl030nt)

Champions League: Τους... πάγωσε ο Τζόλης

Στο Γκρατς, η Μπριζ έκανε σημαντικό "διπλό", 1-0, και πήρε την πρώτη νίκη της στο Champions League.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4llqv64sh55)
Το γκολ του Χρήστου Τζόλη στο 24' δεν χρειάστηκε ώρα για να γίνει... παγκόσμιο viral, όμως η Μπριζ κράτησε... παγωμένη τη Στουρμ έως τη λήξη της αναμέτρησης και σχεδόν καθόλου απειλήθηκε.

Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός, μάλιστα, πήρε τον τίτλο του MVP της αναμέτρησης.

Έδειξε θέληση η Μονακό

Τέλος, στο Ζάγκρεμπ, σε ένα παιχνίδι που άρχισε αργότερα από τα υπόλοιπα αλλά τελείωσε... προτελευταίο, ένεκα το επικολυρικό του παιχνιδιού της Λειψίας, η Ντινάμο και η Μονακό ήρθαν ισόπαλες 2-2.

Οι Κροάτες θεώρησαν ότι είχαν βάλει το παιχνίδι στις ράγες, όταν προηγήθηκαν 2-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lleowsur1l)
Το πρώτο γκολ τους είχε... βαλκανοκροατική εσάνς, στο βρεγμένο, στο σημείο που η μπάλα κολλούσε, "Μακσιμίρ", αφού ο Σούσιτς άνοιξε με όμορφη χορευτική φιγούρα το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Η Ντινάμο έκανε στο 66' το 2-0 με τον Μπατούρινα. Όμως η Μονακό μείωσε στο 70' με τον Σαλισού, ενώ στο 90', ένα λεπτό μετά την ανατροπή του Μπαλογκούν από τον Μπερνάουερ, ο Ντένις Ζακάρια ισοφάρισε με πέναλτι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4lmunct745l)