"Χαμογέλασε" η Ομόνοια στην 1η αγωνιστική της League Phase του Europa Conference League!! Η κυπριακή ομάδα ήταν απολαυστική κόντρα στην Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ την οποία υπέταξε στην έδρα της με 4-0, με τον Κουλιμπαλί να λύνει τον γόρδιο δεσμό στο ματς στο 51ο λεπτό για το 1-0 και τον Κακκουλή να γράφει το 2-0 στο 81' και να διαμορφώνει το τελικό 4-0 στο 90', ενώ ο Αλιούμ σκόραρε για το 3-0 στο 86'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4mec4k22e2h)
Τη νύχτα... μέρα έκαναν στην Βαρσοβία οι φίλαθλοι της Λέγκια όπου δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα λίγο πριν τη σέντρα του αγώνα με την Μπέτις, με τους οπαδούς των γηπεδούχων να ανάβουν καπνογόνα, να "κλέβουν" την παράσταση με ένα κορέο που είχαν στο πέταλο των οργανωμένων και τον κόσμο να κρατά ψηλά τα κασκόλ του στην είσοδο των ομάδων!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4mc0g5afl6h)
Οι Πολωνοί προηγήθηκαν στο 23' με κεφαλιά του Καπουάντι και παρά την μεγάλη πίεση από τους Ισπανούς, κατάφεραν με... σύμμαχο την έδρα τους να υπερασπιστούν το προβάδισμα τους το οποίο κράτησαν με... νύχια και με δόντια μέχρι τέλους!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4mcjrqquoc1)
Με θετικό αποτέλεσμα ξεκίνησε στη League Phase και η Χαϊντενχάιμ η οποία επικράτησε με 2-1 της Ολίμπια Λιουμπλιάνα και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας της σε ομίλους/League Phase ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Ο Μπεκ έδωσε το προβάδισμα στους Γερμανούς μόλις στο 6ο λεπτό πετυχαίνοντας το πρώτο ιστορικό ευρωπαϊκό γκολ της ομάδας ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 1-1 στο 77' με τον Άλεξ Μπλάνκο. Στο 83' ο Βάντερ χάρισε τη νίκη στην Χαϊντενχάϊμ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4mcy8hhkesh)
Η Σερκλ Μπριζ ήταν καταιγιστική κόντρα στην Σεν Γκάλεν την οποία... κέρασε στην έδρα της έξι γκολ! Το τελικό 6-2 ήταν παράσταση για έναν... ρόλο για τους γηπεδούχους οι οποίοι βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα και δεν σταμάτησαν να "τιμωρούν" τα αντίπαλα δίχτυα!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4mdryon72i9)
Μάλιστα, μπορεί ο τερματοφύλακας της Σεν Γκάλεν να δέχθηκε τρία γκολ στο ημίχρονο από τους γηπεδούχους όμως στο 13ο λεπτό έκανε την επέμβαση της... βραδιάς σε διπλή ευκαιρία της Σερκλ Μπριζ όπου απέκρουσε σε πρώτο χρόνο κοντινή προβολή και στη συνέχεια σουτ στην κίνηση!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4md3bp4eqeh)

Η Νόα, η ομάδα που απέκλεισε τον Αύγουστο την ΑΕΚ από τη συνέχεια του Europa Conference League, επιβλήθηκε με 2-0 της Μλάντα Μπόλεσλαβ στην Αρμενία, με τον Ματέους Αίας να ανοίγει λογαριασμό στο ματς στο 58' και τον Πίνσον να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 76'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4mdryowipu9)
Από την άλλη, η Μόλντε με "χρυσό" γκολ του Καζουκολόβας (15') "λύγισε" με 3-0 την Μπάτσκα Τόπολα στο "Σέντραλ Στάδιο". Τεράστιο διπλό με ανατροπή πέτυχε η Χάρτς κόντρα στην Ντινάμο Μινσκ. Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 21' με τον Άφερντ, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1 στο 37' με τον Παλίτσεβιτς, ενώ ο Ντάντα σαν από... μηχανής Θεός σκόραρε για το 1-2 στο 90+4' δίνοντας στην ομάδα του τη νίκη.