Η πρεμιέρα της League Phase του Conference League είχε σασπένς και πολλά γκολ με την Πάφο να διαλύει με 4-1 εκτός την Πετροκούμπ, την Τσέλσι να επιβάλεται με 4-2 στην Γάνδη ενώ ο ΑΠΟΕΛ ήρθε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τη Σάμροκ Ρόβερς.

Γκέλα για την Κοπεγχάγη, η οποία ηττήθηκε 2-1 εντός έδρας από την Γιαγκελόνια ενώ η Φιορεντίνα νίκησε 2-0 τη Νιου Σεντς χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα στο πρώτη της ματς στο Conference League.

Φεστιβάλ από γκολ στο Τσέλσι - Γάνδη

Στο "Στάμφορντ Μπριτζ" η Τσέλσι, την οποία θα αντιμετωπίσει ο Παναθηναϊκός στην 2η αγωνιστική, επικράτησε 4-2 της Γάνδης σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων.

Ο Βέιγκα στο 12ο λεπτό έκανε το 1-0. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Τσέλσι έκανε το 2-0 με τον Νέτο.

Η Γάνδη μείωσε με τον Γουατανάμπε στο 50' δίνοντας άλλο χρώμα στο παιχνίδι. Ωστόσο η Τσέλσι έβαλε τρίτο γκολ με τον Ενκουνκού στο 63' και στο 70' έκανε το 4-1 με τον Ντιούσμπερι Χολ. Οι Βέλγοι είδαν τον Γκάντελμαν στο φινάλε να διαμορφώνει το τελικό 4-2 στο 90ο λεπτό.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4mhixcnccp5)

Τεσσάρα με ανατροπή έριξε η Πάφος

Η Πάφος συνέτριψε με 4-1 εκτός έδρας την Πετροκούμπ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Λούνγκου στο 26ο λεπτό.

Οι Κύπριοι δεν το έβαλαν κάτω και πήγαν σε ένα φεστιβάλ από γκολ. Ο Κορέιρα ισοφάρισε στο 33', ενώ στο 37’ ο Τζάτζα έκανε γρήγορα την ολική ανατροπή.

Ο Κορέιρα έβαλε και δεύτερο γκολ στο 52', μέχρι να εμφανιστεί ο Ναμέ στο 82’ για να σιγουρέψει μία και καλή την υπόθεση νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4mghbw4s4p5)

Ο ΑΠΟΕΛ ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις

Ο ΑΠΟΕΛ "αυτοκτόνησε" στην Ιρλανδία, καθώς απέναντι στην Σάμοκ Ρόβερς των 10 παικτών ισοφαρίστηκε στο φινάλε και πέταξε δύο εύκολους βαθμούς. Ο Φαρούτζια στο 50’ μετά από ένα άτσαλο μαρκάρισμα αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από τον διαιτητή.

Χάρη στην κεφαλιά του Λαΐφη στο 59ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ βρήκε το γκολ που έψαχνε και έκανε το 1-0, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τεζέρα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4mgk9byz2e1)

Όμως στο 90+2’ Ο Γουάτς κατάφερε να ισοφαρίσει και να χαρίσει έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην ομάδα του, την ώρα που όλα έμοιαζαν χαμένα για το τελικό 1-1.

Τρομερό γκολ ο Παπαδόπουλος με την Λουγκάνο

Η Λουγκάνο νίκησε 3-0 την Ελσίνκι. Ο Αντώνης Παπαδόπουλος άνοιξε το σκορ με γκολάρα στο 34', ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι Μάρκες (56') και Ντος Σάντος (90+2') διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4mfmld0ew69)

Ήττα για την Κοπεγχάγη, σκόραρε ο Χατζηδιάκος

Η Κοπεγχάγη ηττήθηκε 2-1 εντός από την Γιαγκελόνια. Ο Παντελής Χατζηδιάκος άνοιξε το σκορ στο 12'. Όμως οι Πολωνοί ισοφάρισαν στο 51' με τον Πουλούλου και άφησαν τους Δανούς με άδεια χέρια στις καθυστερήσεις χάρη στο γκολ του Τσουρλίνοφ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4mf5r9ktsft)

Άνετη η Φιορεντίνα, το γύρισε η Τζουργκάρντεν

Τη νίκη πανηγύρισε και η Φιορεντίνα απέναντι στη Νιου Σεντς με 2-0. Τα τέρματα για τους Βιόλα πέτυχαν οι Αντλί και Κιν στο 65' και το 68', αντίστοιχα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4mgryi43xdt)

Η Τζουργκάρντεν αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει γυρίζοντας από το εις βάρος της 0-2. Η Λίντσερ είχε το προβάδισμα με σκόρερς τους Μπερίσα και Φλέκερ, προτού η Τζουργκάρντεν επιστρέψει στο ματς. Πρίσκε και Νγκουέν βρήκαν δίχτυα για τους Σουηδούς και έκαναν το τελικό 2-2.