Η Basket League επέστρεψε μ' ένα παραδοσιακό ντέρμπι. Ο Άρης υποδέχθηκε την ΑΕΚ στο "Nick Galis Hall" σ' ένα παιχνίδι που στο πρώτο ημίχρονο ξεχώρισε η... αστοχία και η νευρικότητα των δύο ομάδων, με τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται με 29-26.

Στο δεύτερο μέρος, η "Ένωση" μπήκε καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 12 πόντους διαφορά (42-54) στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου και έφτασε τελικά στη νίκη με 59-70 και ξεκίνησε με το... δεξί τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα Ελλάδος.

Σημαντικές λύσεις επιθετικά με Τολιόπουλο και Ντε Τζούλιους για τον Άρη

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με πολύ άγχος στον αγωνιστικό χώρο και τον νέο σταρ της ΑΕΚ, Πρέντις Χαμπ, να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του νέου πρωταθλήματος για τη σεζόν 2024-25, κάνοντας πολύ ωραία κίνηση κάτω από το καλάθι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4nxjk5334zt)
Ο Άρης στη συνέχεια άρχισε να βρίσκει πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι με τον Ντε Τζούλιους κυρίως, αλλά υπήρχαν και χώροι στην αντεπίθεση με τον Νόλεϊ να χαρίζει το πρώτο... blooper της χρονιάς, καθώς αστόχησε ολομόναχος στο κάρφωμα με το σκορ να παραμένει στο 9-4.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4nxltysnfx5)
Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Άρη να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 17-13, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να δίνει πνοή με την είσοδο του στο παρκέ, πετυχαίνοντας ένα πραγματικά πολύ δύσκολο καλάθι μπροστά σε δύο αντιπάλους του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ny029m61xt)

Βάρος στην άμυνα για τις δύο ομάδες με πρωταγωνιστή Μαντζούκα

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν το ίδιο καλό για τις δύο αντιπάλους που είχαν περισσότερο στο νου τους στην άμυνα παρά την επίθεση, με τον Λευτέρη Μαντζούκα να το δείχνει πολύ καλά απέναντι στον Νετζήπογλου, τον οποίο σταμάτησε με απίστευτο μπλοκ με το σκορ στο 24-24.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ny2xirqgap)
Χαρακτηριστικό του άγχους και της αγωνίας που υπήρχε ανάμεσα στις δύο ομάδες, δεν μπορούσαν να σκοράρουν ούτε με βολές, με τον Ντε Τζούλιους να αστοχεί σε δύο συνεχόμενες, την ώρα που ο Μαντζούκας συνέχισε να κάνει τη δουλειά του στην άμυνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4nydvm6jjq1)
Οι γηπεδούχοι αν και καλύτεροι δε μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, κάνοντας αρκετά λάθη ενώ από την άλλη ο Ντράγκαν Σάκοτα είχε παράπονα τόσο από τους διαιτητές όσο κι από τους παίκτες του, δεχόμενος την τεχνική ποινή, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 29-26.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4nybdnx3l7l)

Γύρισε το παιχνίδι η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Μπράις

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολύ μεγάλη αλλαγή με την ΑΕΚ να μπαίνει καλύτερα και να γυρίζει το εις βάρος της αποτέλεσμα (34-40), βρίσκοντας ευκολότερα το δρόμο προς το καλάθι, με τον Γκόλντεν να παίζει εξαιρετικά το "σκαλοπάτι" προς τους κοντούς της ομάδας.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4nyftua0vcp)
Ο Άρης ανέβασε τη πίεση του στην άμυνα, αφού έβλεπε πως η "Ένωση' άρχισε να σκοράρει και κατάφερε να τη σταματήσει κάνοντας ένα 6-0 σερί για να ισοφαρίσει (40-40) με τον Ντε Τζούλιους να παίρνει το μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση της ομάδας του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4nz143xv6ax)
Τα λάθη για τις δύο ομάδες συνεχίζονταν, ενώ "βαριά" όπλα όπως ο Κουζμίνσκας έδειχναν εκτός ρυθμού, με τον Λιθουανό να αστοχεί σε ζευγάρι βολών και να χάνει την ευκαιρία να δώσει μεγαλύτερο προβάδισμα στην ομάδα του που ήταν μπροστά με 41-44 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

"Καθάρισε" στο φινάλε ο Κουζμίνσκας και έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ

Στην τελευταία και κρίσιμη περίοδο ο Άρης μπήκε πολύ άσχημα, έχοντας πολύ σοβαρό πρόβλημα εκδήλωσης επιθέσεων, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στον υπέρτατο βαθμό η ΑΕΚ που πήρε διαφορά 12 πόντων (42-54) επτά λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4nz69j06qy1)
Ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Ντε Τζούλιους να πετυχαίνει δύο πολύ δύσκολα προσωπικά τρίποντα από μακριά, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων δεν μπορούσε να σταματήσει την ομάδα του Σάκοτα που παρέμενε στο +10 (51-61) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας φρόντισε να θυμηθεί τον παλιό καλό του εαυτό στην κρίσιμη τελευταία περίοδο και με δύσκολα τρίποντα από μακριά, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, που ξεκίνησε την εποχή Σάκοτα μ' ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα σε μία δύσκολη έδρα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4nzndduo3mx)

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 29-26, 41-44, 59-70