Από την πρώτη κιόλας αγωνιστική της Basket League τα δεδομένα φαίνεται πως αλλάζουν, με τον ανανεώμενο ΠΑΟΚ να ξεκινάει εντυπωσιακά τη σεζόν με νίκη στην έδρα του Περιστερίου, ενώ ο Προμηθέας Πατρών που έμοιαζε "χαμένος" στο Basketball Champions League πήρε σπουδαίο "διπλό" μέσα στο Μαρούσι.

Ξεκίνημα με νίκη στη Basket League για τον "καινούργιο" ΠΑΟΚ

Το Περιστέρι μπήκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή στις εντυπωσιακές φάσεις τον Πάτον πήρε ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-6) στα πρώτα τρια λεπτά της αναμέτρησης, δείχνοντας πως θα προσφέρει πολλά στην ομάδα του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4o2168srdup)
Ένας από τους παίκτες που περιμένει ο Λημνιάτης ότι θα κάνει το δικό του ξεπέταγμα τη φετινή σεζόν είναι ο Βαγγέλης Ζούγρης, με τον Έλληνα σέντερ να κάνει όμορφες κινήσεις στην αναμέτρηση και να ολοκληρώνει τις φάσεις που έβρισκε μπροστά του για το 20-18 της πρώτης περιόδου

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4o2ozwf4qwp)
Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ που δεν ξεκίνησε όπως θα περίμενε το παιχνίδι αντιμετώπισε κάποια προβλήματα, με τον Παπαδάκη αντί να δημιουργεί φάσεις για την ομάδα του, να προκαλεί προβλήματα, με το αντιαθλητικό φάουλ που έκανε να δίνει ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4o2695tlzqh)
Το γεγονός αυτό είδε και ο νέος προπονητής του "Δικεφάλου του Βορρά", Μάσιμο Κανσελιέρι, ο οποίος είχε πολλά παράπονα από τον παίκτη του παρόλο που είχε καταφέρει η ομάδα του να πάρει το προβάδισμα στην αναμέτρηση με 9 πόντους (37-46) λίγο στο τέλος του ημιχρόνου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4o2gduwwcrl)
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με εντυπωσιακές φάσεις εκατέρωθεν για τις δύο ομάδες, με τον Ζούγρη από τη μία να ολοκληρώνει την επίθεση με κάρφωμα και από την άλλη να δέχεται ένα εντυπωσιακό πόστερ από τον Άπσον που έστειλε τη διαφορά στο +11 (42-53).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4o2ui7ymt8p)
Ο "Δικέφαλος του Βορρά" είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 16 πόντους (53-69) λίγο πριν τη συμπλήρωση των 30 λεπτών αγώνα, έχοντας πολύ καλά ευστοχίας από την περιφέρεια, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4o3e211edvl)
Το Περιστέρι όμως δεν τα παράτησε σε καμία περίπτωση και με μαχητικότητα στην άμυνα επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης, καθώς κατάφερε να μειώσει τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα τη διαφορά στους 3 πόντους (68-71).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4o3l3csngld)
Στο φινάλε όμως ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος και είχε όταν χρειάστηκε και την τύχη με το μέρος του, παίρνοντας μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη με 72-80 στο ντεμπούτο του Μάσιμο Κανσελιέρι στον πάγκο της ομάδας σε παιχνίδι της Basket League.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4o3sc42q6dl)
Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-46, 55-69, 72-80

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με ανατροπή για τον Προμηθέα Πατρών στη Basket League

Το Μαρούσι ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση απέναντι στον Προμηθέα Πατρών με κύριο εκφραστή των επιθέσεων του, τον Γιώργο Τανούλη, ο οποίος πέτυχε γρήγορα έξι προσωπικούς πόντους, εκμεταλλευόμενος τις ασίστ των συμπαικτών του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4nykvgfe0ix)
Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτερο στο πρώτο δεκάλεπτο και παρά το γεγονός πως ισοφαρίστηκαν στο 14-14, έκαναν ένα σερί 8-0 για να κλείσει την περίοδο με τρίποντο από τα... παλιά ο Χάρης Γιαννόπουλος που απέδειξε πως η τέχνη δεν ξεχνιέται.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4nz47basvbt)
Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με όπλο το σουτ έξω από τα 6.75 πέρασε και μπροστά στο σκορ με δύο πόντους (31-33) με πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Λούντζη που πέτυχε και ένα πολύ δύσκολο σουτ από μακριά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4nzepo52dgh)
Το Μαρούσι και πιο συγκεκριμένα ο Ρέινολντς δε το έβαλε κάτω και με συνεχόμενες προσωπικές προσπάθειες "πλήγωνε" την πρώην ομάδα του, στέλνοντας τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια προηγούμενους με +6 (46-40).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4nzphs3n2y9)
Ο Γουόκερ ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν οδηγός για τους Πατρινούς στο δρόμο προς την ανατροπή, παίρνοντας μάλιστα και διαφορά οκτώ πόντων (50-58) τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4nzx77xkct5)
Ο Ρέινολντς από την πλευρά του προσπαθούσε να κρατήσει το Μαρούσι μέσα στο παιχνίδι, πετυχαίνοντας ένα απίστευτο buzzer beater στο φινάλε της τρίτης περιόδου, με τη διαφορά να είναι στους τέσσερις πόντους (59-63) υπέρ των φιλοξενούμενων.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4o0k560692h)
Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα οι παίκτες να πέφτουν στο παρκέ και να παλεύουν για κάθε διαθέσιμη μπάλα. Ο Σανόγκο έγινε ο αποδέκτης της μπάλας και από κοντά μείωσε στους 3 (70-73) πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4o0xm03f68x)
Το τέλος ήταν δραματικό με τη διαφορά να φτάνει στους δύο πόντους (80-82) λίγο πριν το φινάλε, αλλά οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ψύχραιμοι από τις βολές και πήραν το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα και ξεκίνησαν με το... δεξί τη νέα σεζόν στη Basket League.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4o1k1cbamip)
Τα δεκάλεπτα: 22-14, 46-40, 59-63, 80-84