Η Γιουβέντους είχε τεράστια ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση... αναπνοής την πρωτοπόρο Νάπολι στο εντός έδρας παιχνίδι με την Κάλιαρι για την 7η αγωνιστική της Serie A. Η "Η Γηραιά Κυρία" έχασε ένα... τσουβάλι απο ευκαιρίες, προηγήθηκε με πέναλτι του Βλάχοβιτς από νωρίς όμως είδε τον Μάριν να την "πληγώνει" από την άσπρη βούλα στο 88' και να της παίρνει τη... μπουκιά από το στόμα με το τελικό 1-1.

Ισοπαλία-μαχαιριά για τη Γιουβέντους που παραμένει στο... κυνήγι της Νάπολι

Η Γιουβέντους ήτα η απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού και στο 15ο λεπτό άνοιξε λογαριασμό στο ματς με πέναλτι του Βλάχοβιτς. Μετά από χέρι των φιλοξενούμενων, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Σέρβος στράικερ ευστόχησε από τα 11 βήματα για το 1-0, ενώ αφιέρωσε το γκολ με τους συμπαίκτες του στον τραυματία Μπρέμερ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ooc9zm6ki9)
Τόσο στο πρώτο μέρος όσο και στο δεύτερο, οι "μπιανκονέρι" είχαν τα ηνία, δημιουργούσαν διαρκώς κινδύνους στα καρέ της Κάλιαρι και έχασαν σωρηδόν ευκαιρίες για να "σφραγίσουν" τη νίκη. Η τύχη δεν ευνόησε τη "Γηραιά Κυρία" που αν και δικαιούταν βάσει εικόνας το τρίποντο είδε τον Μάριν με φοβερή εκτέλεση πέναλτι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 88ο λεπτό και την στερεί τη νίκη με το τελικό 1-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4oqase3f4lt)
Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα (89'), η Γιουβέντους έμεινε και με δέκα παίκτες καθώς ο Κονσεϊσάο αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο σε προσπάθειά του να εκμαιεύσει πέναλτι και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια. Στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε η Κάλιαρι να σοκάρει τους γηπεδούχους και να γυρίσει... τούμπα το ματς όμως το δοκάρι της στέρησε το διπλό.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4oqc9w0h51d)
Οι δυο ομάδες αρκέστηκαν στον βαθμό της ισοπαλίας, κάτι που δεν αφήνει ικανοποιημένη τη Γιουβέντους που με τον έναν βαθμό έφτασε τους 13 συνολικά, ενώ βρίσκεται στο -1 από την δεύτερη Ίντερ και στο -3 από την πρωτοπόρο Νάπολι που έχει "κλέψει" τις εντυπώσεις στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, η Κάλιαρι έφτασε τους 6 βαθμούς.

Γιουβέντους:
 Ντι Γκρεγκόριο, Σαβόνα, Γκάτι, Καλούλου, Καμπιάζο, Τουράμ, Λοκατέλι, Κονσεϊσάο, Κουπμάινερς, Μπανγκουλά, Βλάχοβιτς.

Κάλιαρι: Σκουφέτ, Τζάπα, Μίνα, Λουπέρτο, Άτζι, Όμπερτ, Αντόπο, Μακουμπού, Ζορτέα, Βιόλα, Αουτζέλο, Πίκολι.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Νάπολι - Κόμο 3-1 (1' ΜακΤόμινεϊ, 53' πεν. Λουκάκου, 87' Νέρες / 43' Στρεφέτσα)
Βερόνα - Βενέτσια 2-1 (9' Τένγκστεντ, 81' αυτ. Γιόρονεν / 2' Οριστάνιο)
Ουντινέζε - Λέτσε 1-0 (75' Ζεμούρα)
Αταλάντα - Τζένοα 5-1 (60' Έντερσον, 24' 74' (Πεν.) Ρετεγκί, 90' Ρον 80', 83' Ενκχατόρ)
Ίντερ - Τορίνο 3-3 (25, 35, 60' Τουράμ, 36' Ζαπάτα, 86' Βλάσιτς)
Γιουβέντους - Κάλιαρι 1-1 (15' Βλάχοβιτς / 87' Μαρίν)
6/10 16:00 Λάτσιο - Έμπολι
6/10 16:00 Μπολόνια - Πάρμα
06/10 19:00 Μόντσα - Ρόμα
6/10 21:45 Φιορεντίνα - Μίλαν