Ο Παναθηναϊκός AKTOR λίγες ημέρες μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα στη Euroleague απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, αγωνίστηκε στην Καρδίτσα για την πρώτη αγωνιστική της Basket League. Οι "πράσινοι" έλεγχαν τον αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του, αλλά είδαν τους γηπεδούχους να μειώνουν στους 5 (50-55).

Ένα ξέσπασμα όμως του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη στο φινάλε της αναμέτρησης και ο εξαιρετικός Ομέρ Γιουρτσεβέν σε όλο το παιχνίδι του έδωσαν τη νίκη με 67-82, με τον Εργκίν Αταμάν να βρίσκει την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα που είχε στο μυαλό του.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα του Γιουρτσεβέν για τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ομέρ Γιουρτσεβέν να δείχνει την ανωτερότητα του κάτω από το καλάθι της Καρδίτσας και με γρήγορους επτά πόντους έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (5-9) στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4oshoa80a6h)
Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κοντράρουν τους πρωταθλητές Ελλάδος με κύριο εκφραστή των επιθέσεων ένα πρώην "πράσινο", τον Λεωνίδα Κασελάκη ο οποίος με όμορφες κινήσεις σκόραρε, αλλά δε μπορούσε να μειώσει τη διαφορά (9-17).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4osgmhf4xsh)
Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 14-21 υπέρ του "τριφυλλιού" με τον Κώστα Σλούκα να περνάει στο παρκέ αντί του Λορέντζο Μπράουν και να πετυχαίνει γρήγορα τέσσερις πόντους, δείχνοντας πως αρχίζει να επανέρχεται από τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε.

Oρεξάτος Σλούκας μοίραζε τη μία ασίστ μετά την άλλη στο πρώτο ημίχρονο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Εργκίν Αταμάν πέρασε στο παρκέ τον Ματίας Λεσόρ, ο οποίος φρόντισε γρήγορα γρήγορα να κάνει αισθητή την παρουσία του, ολοκληρώνοντας με έμφαση το κάρφωμα που έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων (18-26) στην ομάδα του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ospk9wr4z5)
Το παιχνίδι κόντρα στην Καρδίτσα ήταν μίας πρώτης τάξεως ευκαιρία για τον Λορέντζο Μπράουν να αρχίσει να βρίσκει ρυθμό παιχνιδιών, με τον Τζέριαν Γκραντ να του δίνει ένα πολύ εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό για το +13 των "πρασίνων" πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4osz0302mo1)
Η όρεξη του Κώστα Σλούκα στο πρώτο ημίχρονο ήταν εμφανής, με τον 35χρονο γκαρντ να μοιράζει τις πέντε από τις 14 ασίστ του Παναθηναϊκού AKTOR, με μία από αυτές να καταλήγει στον Γιουρτσεβέν που ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 13 πόντους (31-42).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ot3iwjd641)

Μείωσε η μαχητική Καρδίτσα - Εκνευρισμένος με τους παίκτες του ο Αταμάν

Στην τρίτη περίοδο η Καρδίτσα μπήκε με όρεξη να παίξει καλύτερη άμυνα και να τρέξει στο χώρο, με τον Άλεν να πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους, καθώς είχε ολοκληρώσει το πρώτο μέρος στο απόλυτο... μηδέν, αλλά η διαφορά παρέμενε στο +11 (42-53).

Ο Εργκίν Αταμάν είχε παράπονα από τους παίκτες του, καθώς είδε δύο λεπτά πριν το τέλος τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά να πέφτει στο 5 (50-55) χάρις στο εύστοχο τριποντο του Κασελάκη στο δευτερεύοντα αιφνιδιασμό.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4otbodnalld)
Μετά το τάιμ άουτ του εκνευρισμένου Τούρκου τεχνικού, ο Κώστας Σλούκας ανέλαβε ξανά την οργάνωση του παιχνιδιού και με αποδέκτη στις δύο τελευταίες επιθέσεις τον Ματίας Λεσόρ, έφερε τη διαφορά στις τάξεις των 9 πόντων (50-59) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, μιας και το σουτ του Άλεν μπήκε και... βγήκε.

Μήτογλου και Καλαϊτζάκης εξασφάλισαν τη νίκη για τον Παναθηναϊκό AKTOR

Η επιστροφή του Γιουρτσεβέν στο παρκέ αντί του εκνευρισμένου Λεσόρ έδωσε πνοή ξανά στην ομάδα του Παναθηναίκού AKTOR, ο οποίος διατήρησε τη διαφορά στο +11 (53-64) με επτά λεπτά να παραμένουν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν πολύ να κρατήσουν τους "πράσινους" μακριά από το καλάθι, αλλά το απίστευτο φόλοου κάρφωμα του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη εκτός του ότι ξεσήκωσε το κοινό, έφερε και τη διαφορά στο +15 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ou724hz401)
Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε τελικά με 66-80 της Καρδίτσας και ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο τη σεζόν στη Basket League, με τα 54 ριμπάουντ που κατέβασαν οι παίκτες των "πρασίνων" να κάνουν τη διαφορά για το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 31-42, 50-59, 66-80