Το πρόγραμμα της Κυριακής, 6 Οκτωβρίου, για τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα ενείχε μπόλικο δράμα. Το παιχνίδι που έκλεισε την 7η αγωνιστική της Premier League, μεταξύ της Μπράιτον και της Τότεναμ, είναι απόδειξη αυτού. Οι γηπεδούχοι έκαναν εντυπωσιακή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και μετέτρεψαν σε 3-2 μέσα σε 19' το εις βάρος τους 2-0.

Ο Μπρέναν Τζόνσον σκόραρε για έκτο σερί παιχνίδι για την Τότεναμ, ανοίγοντας το σκορ στο 23'. Το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε με τον Τζέιμς Μάντισον στο 37'. Ωστόσο, η Μπράιτον αντέδρασε.

Ο Γιανκούμπα Μίντε ισοφάρισε στο 48', με τον Ζεορζίνιο Ρούτλερ να ισοφαρίζει 10' αργότερα. Τέλος, στο 66', ο αειθαλής Ντάνι Γουέλμπεκ πέτυχε το γκολ της νίκης για τους "κυανόλευκους", που μπήκαν στην εξάδα της βαθμολογίας, με 12 πόντους, αφήνοντας πίσω τους Λονδρέζους, που έχουν 10.

Το πανόραμα της Premier League

Τα αποτελέσματα (7η αγωνιστική): Κρίσταλ Πάλας-Λίβερπουλ 0-1 (9’ Ζότα), Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ 3-2 (32', 47' Κόβασιτς, 82' Ντοκού-27 Περέιρα, 88' Ροντρίγκο), Άρσεναλ-Σαουθάμπτον 3-1 (58' Χάβερτς, 68' Μαρτινέλι, 88' Σάκα-55’ Άρτσερ), Τσέλσι-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1 (67' Μαντουέκε-59' Γουντ), Άστον Βίλα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0, Μπράιτον-Τότεναμ 3-2 (48' Μίντε, 58' Ρούτλερ, 66' Γουέλμπεκ-23' Τζόνσον, 37' Μάντισον), Έβερτον-Νιούκαστλ 0-0, Μπρέντφορντ-Γουλβς 5-3 (2' Κόλινς, 21' πεν. Εμπεούμο, 28' Νέργκαρντ, 45+2' Πίνοκ, 90+1' Καρβάλιο-4΄Κούνια, 26' Λάρσεν, 90+3' Αΐτ-Νουρί), Γουέστ Χαμ - Ίπσουιτς 4-1 (1' Αντόνιο, 44' Κουντούς, 49' Μπόουεν, 69' Πακετά- 6' Ντελάπ), Λέστερ-Μπόρνμουθ 1-0 (16' Μπουονανότε).

Η βαθμολογία (σε επτά παιχνίδια): Λίβερπουλ 18 (13-2), Μάντσεστερ Σίτι 17 (17-8), Άρσεναλ 17 (15-6), Τσέλσι 14 (16-8), Άστον Βίλα 14 (12-9), Μπράιτον 12 (13-10), Νιούκαστλ 12 (8-7), Φούλαμ 11 (10-8), Τότεναμ 10 (14-8), Νότιγχαμ Φόρεστ 10 (7-6), Μπρέντφορντ 10 (13-13), Γουέστ Χαμ 8 (10-11), Μπόρνμουθ 8 (8-10), Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 8 (5-8), Λέστερ 6 (9-12), Έβερτον 5 (7-15), Ίπσουιτς 4 (6-14), Κρίσταλ Πάλας 3 (5-10), Σαουθάμπτον 1 (4-15), Γουλβς 1 (9-21).

Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα: Ιταλικός νότος... ενωμένος

Στη Serie A, μήτε η Γιουβέντους νίκησε, μηδέ η Μίλαν. Οι "μπιανκονέρι" είχαν φαινομενικά εύκολο έργο με την Κάλιαρι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4or0pnn4zc1)
Προηγήθηκαν κιόλας με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς, στο 15', αλλά ο Ραζβάν Μαρίν ισοφάρισε με πέναλτι που έκανε ο μονίμως μοιραίος Ντόουγκλας Λουίς στον Ουμπέρτο Πίκολι. Μάλιστα, 2' αργότερα η "Κυρία" έμεινε με 10, καθώς ο Τσίκο Κονσεϊσάο τιμωρήθηκε με δεύτερη κίτρινη για πέναλτι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4oqc9w0h51d)
Έτσι, η Νάπολι είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία, με δύο βαθμούς πάνω από την Ίντερ, τρεις από τη Γιουβέντους και πέντε από τη Μίλαν, η οποία ηττήθηκε στη Φλωρεντία με σκορ 2-1 από τη Φιορεντίνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4p0y9faiopt)
Οι "ροσονέρι" βρήκαν απέναντί τους έναν εκπληκτικό Νταβίντ Ντε Χέα, ο οποίος έπιασε δύο πέναλτι. Ένα του Τεό Ερναντές στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ένα του Τάμι Έιμπραχαμ στο 56'. Εκπληκτικό είναι ότι και ο Μικαέλ Μενιάν έπιασε επίσης πέναλτι, του Μόις Κιν στο 22'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4p07lxcyia9)
Οι Τοσκανέζοι προηγήθηκαν με τον Γιατσίν Αντλί στο 35', όμως ο Κρίστιαν Πούλισικ ισοφάρισε στο 60'. Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα δεν είχε απάντηση μετά το τέρμα του Άλμπερτ Γκούντμουνσον στο 73'.

Στη Ρώμη, επίσης, μόνο οι οπαδοί της Λάτσιο πανηγύρισαν. Μετά την γκολάρα που σημείωσε με τη Νις για το Europa League, ο Πέδρο έβαλε ακόμα ένα απίθανο τέρμα, που ήταν εκείνο της νίκης με την Έμπολι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4otzzb30thl)
Οι "γαλάζιοι" βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Μάλιστα, ο Ντέβις Βάθκεθ έπιασε πέναλτι του Βαλεντίν Καστεγιάνος στο 50', κρατώντας την Έμπολι ισόπαλη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ozl99kci6p)
Η Ρόμα, από τη μεριά της, άφησε δύο βαθμούς στη Μόντσα. Το γκολ του Αρτιόμ Ντόβμπικ στο 61' δεν έφτασε, μια και ο Ντάνι Μότα ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 70'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ou32cf3itd)
Τέλος, στην Μπολόνια, η ομώνυμη ομάδα έμεινε στο 0-0 με την Πάρμα. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 από το 52', μετά την απευθείας κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Γουόγιο Κουλιμπαλί. Ο Μπάμπης Λυκογιάννης ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 78' από τον Χουάν Μιράντα.

"Έκλεψε" το βαθμό η Σοσιεδάδ

Η 8η αγωνιστική της LaLiga ολοκληρώθηκε με τη Ρεάλ Μαδρίτης να μη νιώθει την... ανάσα της Ατλέτικο στο σβέρκο της. Οι "κολτσονέρος" έμοιαζαν να έχουν το "διπλό" στη Βασκονία στο τσεπάκι, όμως ο Λούκα Σούσιτς στο 84' ισοφάρισε το γκολ του Χούλιαν Άλβαρες από το πρώτο λεπτό. Η Ατλέτικο έχει 17 βαθμούς και είναι τρίτη μαζί με τη Βιγιαρεάλ, ενώ η Ρεάλ έχει 21, τρεις λιγότερους από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα. Η Σοσιεδάδ, από τη μεριά της, έφτασε τους εννιά.

Στη Σεβίλλη, η ομώνυμη ομάδα έφτασε τους 12 βαθμούς, με το 1-0 επί της Μπέτις, που έχει το ίδιο ενεργητικό. Το πέναλτι του Ντόντι Λουκεμπάκιο στο 50' έκρινε το νικητή. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με 10 παίκτες όλες τις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Στην κορυφή η Λειψία

Τέλος, στην Bundesliga, η Λειψία δέχθηκε την ισοπαλία μεταξύ Άιντραχτ και Μπάγερν στη Φρανκφούρτη με χαρά. Το υπέρ της 1-0 στο Χάιντενχαϊμ, με το γκολ του αεικίνητου Λόις Οπέντα στο 59', σηματοδότησε την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, επτά λεπτά νωρίτερα ο VAR ακύρωσε το γκολ του Μπέντζαμιν Σέσκο, για φάουλ που είχε γίνει στην αρχή της φάσης. Η Λειψία έχει 14 βαθμούς.

Η Χάιντενχαϊμ, από τη μεριά της, έχει 9, όσους η Στουτγάρδη, που πέταξε δύο στην έδρα της με αντίπαλο τη Χόφενχαϊμ, η οποία έφτασε τους μόλις 4.

Ουσιαστικά, όμως, οι γηπεδούχοι πρέπει να νιώθουν τυχεροί, αφού λυτρώθηκαν στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Στουτγάρδη κέρδισε πέναλτι και ο Ερμεντίν Ντεμίροβιτς αστόχησε, αφού ο Όλιβερ Μπάουμαν το απέκρουσε, για να σκοράρει στην επαναφορά το γκολ της ισοφάρισης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 45', με τον Βαλεντίν Γκέντρι.