Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα την πορεία του φέτος στη Basket League καθώς επικράτησε με 93-75 του Λαυρίου. Σε μια αναμέτρηση όπου οι γηπεδούχοι έβαλαν δύσκολα στους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι στο τελευταιο δεκάλεπτο κατάφεραν να παρουσιάσουν ένα καλύτερο πρόσωπο και να πάρουν τη νίκη. Πρωταγωνιστές ήταν οι Σάσα Βεζένκοφ (25 π.), Φίλιπ Πετρούσεφ (16π.), Άλεκ Πίτερς (13π.), ενώ καθοριστικά καλάθια έβαλε και ο Λούκα Βιλντόζα. Για το Λαύριο ξεχώρισαν οι Σέρμαν (13π.), Γκρίφιν (13π.), ενώ βοήθησαν σημαντικά και οι Μουράτος (9π.), Βον (11π.), Σλέιτερ (9π.).

Το Λαύριο ξεκίνησε πιο δυνατά από τον Ολυμπιακό

Το Λαύριο ήταν ανταγωνιστικό από το ξεκίνημα του ματς έχοντας τον Βον και τον Σέρμαν να κρατούν τους γηπεδούχους στο σκοράρισμα. Ο Ολυμπιακός, από την μεριά του, έβρισκε πόντους κοντά στο καλάθι με τους Βεζένκοφ, Ράιτ, την ίδια στιγμή που δεν ήταν καλός στα σουτ από την περιφέρεια. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 22-19.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4pr9k1lyw41)

Το Λαύριο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 43-40 κόντρα στον Ολυμπιακό

Στην δευτερη περίοδο ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ από τους Πετρούσεφ, Ντόρσεϊ και Άλεκ Πίτερς. Το Λαύριο έβαλε στην εξίσωση και τον Γκρίφιν με το σκορ να ήταν στον πόντο, με την μεγαλύτερη διαφορά να σημειώθηκε στο 19:06 με το τρίποντο του Σέρμαν όπου έγινε το 43-39. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδύτηρια για το ημίχρονο με το Λαύριο να ήταν μπροστά στο σκορ με 43-40.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4pr8acxtg81)

Σε αυτό το πρώτο 20λεπτο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Πετρούσεφ με 10, ενώ ακολούθησε με 7 ο Βεζένκοβ που αγωνίστηκε 6 λεπτά στο ξεκίνημα. Στους 9 ο Βον του Λαυρίου, από 8 οι Γκρίφιν και Σέρμαν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4prk1vb2hlt)

Δυνατές μάχες ανάμεσα σε Λαύριο και Ολυμπιακό στο 3ο δεκάλεπτο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε λίγο πιο ορεξάτος με τους Βεζένκοφ, Φουρνιέ να σκοράρουν στο ξεκίνημα, αλλά το Λαύριο είχε και νέο πρωτατωνιστή, τον Βασίλη Μουράτο. Το σκορ πήγε και στο 53-46 στο 23:14, αλλά άμεσα ο Λαρεντζάκης με τρίποντο μείωσε.

Στο 25:09 ο Σάσα Βεζένκοφ έκανε το 57-56 και στη συνέχεια με δύο βολές έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό. Το Λαύριο συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό με τους Σέρμαν, Γόντικα να βάζουν μεγάλα καλάθια. Ωστόσο στο τέλος της περιόδου ο Ολυμπιακός έκανε ένα 6-0 με κερασάκι στην τούρτα το τρίποντο του Λούκα Βιλντόζα για να το την κλείσει με το υπέρ του σκορ 69-64. Σε αυτή την περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβαλε 29 πόντους και δέχθηκε 21 από το Λαύριο.

Άλλος Ολυμπιακός στην τελευταία περίοδο

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κρατούσε το προβάδισμα και στο 34:28 ο Άλεκ Πίτερς έκανε το 76-71 με 3ποντο. Ένα ακόμα τρίποντο έναλε και ο Λούκα Βιλντόζα στο 35:47 για να γίνει το 79-71 υπέρ των "ερυθρόλευκων", που πήραν την μεγαλύτερη διαφορά στο ματς έως εκείνο το σημείο. Μετά από εκεί ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο στροφές για να μεγαλώσει την διαφορά και να φτάσει στη νίκη με 93-75.