Η "μάχη" της Θεσσαλονίκης βρήκε μεγάλο νικητή τον ΠΑΟΚ Β'! Ο "δικέφαλος του βορρά" ήταν καταιγιστικός απέναντι στον Καμπανιακό στο γήπεδο της Χαλάστρας όπου προηγήθηκε με δυο γκολ διαφορά από το ημίχρονο, "καθάρισε" την υπόθεση νίκη στο δεύτερο μέρος με τρίτο γκολ και πανηγύρισε τη δεύτερη διαδοχική του νίκη στη Super League 2 με το τελικό 3-1 για την 4η αγωνιστική του Α' Ομίλου. Μείωσαν στο 90' οι γηπεδούχοι, είχαν δοκάρι στο 80' οι φιλοξενούμενοι.

Αξίζει να τονιστεί ότι πριν από τη σέντρα του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Τζορτζ Μπάλντοκ που έφυγε αιφνίδια από τη ζωή και βύθισε σε βαρύ πένθος το ελληνικό ποδόσφαιρο.

kampaniakos_paokb_suepr_league_2

Τεράστιο διπλό του ΠΑΟΚ Β' στην έδρα του Καμπανιακού

Με το... καλημέρα στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ Β' πήρε προβάδισμα στο σκορ από την... άσπρη βούλα. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Κανίς ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε από τα 11 βήματα δίνοντας από νωρίς το προβάδισμα στην ομάδα του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4t0etoufc29)
Μάλιστα, ο "δικέφαλος του βορρά"... άγγιξε το 0-2 στο 19ο λεπτό με τον Σμυρλή ο οποίος πάτησε περιοχή και βγήκε σε τετ-α-τετ επιχειρώντας σουτ από πλάγια θέση. Η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ με τον ίδιο να μην πιστεύει στην ευκαιρία που έχασε!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4t1356wu2m9)
Όσο κυλούσαν τα λεπτά, ο Καμπανιακός ανέβασε στροφές και έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 22ο λεπτό με τον Καθάριο ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή και από το ύψος του πέναλτι δοκίμασε σουτ στην κίνηση από πλεονεκτική θέση το οποίο κατέληξε άουτ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4t19nwb2uh5)
Ο ΠΑΟΚ Β' έφτασε κοντά ξανά σε δεύτερο γκολ στο 34ο λεπτό με τον Ουρτάδο ο οποίος μετά από ωραία προσωπική ενέργεια, προσπέρασε τον αντίπαλο γκολκίπερ και εξαπέλυσε σουτ το οποίο έβγαλε στην γραμμή σωτήρια παίκτης των γηπεδούχων ο οποίος γλίτωσε την ομάδα του από ένα ακόμη γκολ!

Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ Β' διπλασίασε τα τέρματα του και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο! Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων, Γρόσδης με απίθανο "κεραυνό" έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με το υπέρ της 2-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4t0il0dbhy1)
Ο ΠΑΟΚ Β' μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος φορά ο Ουρτάδο έκανε τη διαφορά. Στο 51ο λεπτό, "πάτησε" περιοχή και αφού... χόρεψε τους αντιπάλους που έδειχναν ανήμποροι να τον μαρκάρουν, πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-3.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4t1rxlhkgup)
Στο 80ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν τεράστια ευκαιρία να πετύχουν και τέταρτο γκολ. Ο Κανίς πλάσαρε όμως δεν κατάφερε να "νίκήσει" τον Γιακουμή από πολύ πλεονεκτική θέση, ενώ στην εξέλιξη της φάσης Ρούμαντσεφ πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με απίθανο βολέ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4t2b7nzlp4h)
Ο Καμπανιακός που είχε να ανέβει ένα... βουνό και βρισκόταν με την πλάτη στον τείχο μετά το 0-3 των "ασπρόμαυρων", προσπάθησε να διεκδικήσει ομτι καλύτερο μπορούσε στα εναπομείναντα λεπτά και αυτό που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 1-3 στο 90' με ωραίο κοντικό πλασέ του Διαμαντόπουλου όμως ήταν πλέον... αργά!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4t2w4rriwzd)

Καμπανιακός: Γιακουμής, Παπακωνσταντίνου (45’ Σερβανίδης), Έππας, Κολλαράς, Ν. Καθάριος (45’ Γαρύφαλλος), Φροσύνης, Κωστόπουλος (45’ Μάνιος), Ντουμάνης, Σέχου, Παπαστεριανός, Πέττας.

ΠΑΟΚ Β: Μοναστηρλής, Φίλων, Σινανάι, Λαγωνίδης, Κώττας (78′ Ρούμαντσεφ), Γρόσδης, Τσοπούρογλου (78′ Μπράντονιτς), Γκούμας (67′ Τσαούσης), Κανίς (84′ Αδάμ), Σμυρλής (67′ Καλόγερος), Ουρτάδο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4t3686nm2ap)