Η Μπαρτσελόνα μπορεί να ξεκίνησε με το... αριστερό τις υποχρεώσεις της στη Euroleague όμως μετά από την ήττα στης στην πρεμιέρα από τη Ζαλγκίρις Κάουνας, έδειξε αντίδραση και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου την οποία νίκησε εύκολα με 88-73. Η "νεοφώτιστη" Παρί έκανε... δύσκολη τη ζωή της Αρμάνι Μιλάνο, έφτασε κοντά σε επική ανατροπή ωστόσο στο τέλος "μίλησε" η ποιότητα των Ιταλών που πήραν έστω και δύσκολα τη νίκη με 79-74.

"Κατάπιε" την Άλμπα η Μπαρτσελόνα με κορυφαίο τον Μπριθουέλα

Aπό το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα έδειξε την κυριαρχία της, προηγήθηκε με 19-16, ενώ στη δεύτερη περίοδο συνέχιζε να έχει τα ηνία και μ' ένα επιμέρους 24-21 και την επίθεσή της να πετά... φωτιές, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-37 αυξάνοντας τη διαφορά στους έξι. Στην τρίτη περίοδο ωστόσο η Άλμπα ανέβασε στροφές και έβγαλε αντίδραση!

Οι Γερμανοί έβαλαν δύσκολα στους Καταλανούς ωστόσο οι "μπλαουγκράνα" έδειξαν χαρακτήρα και "έκλεισαν" το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 63-54. Στην τέταρτη περίοδο η Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική και μάλιστα μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου είχε "εκτοξεύσει" τη διαφορά στο +15 (80-65). Ο Πάντερ διαμόρφωσε με τρίποντο το τελικό 88-73 για την καταλανική ομάδα που πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη Euroleague.

Για τη Μπαρτσελόνα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάριο Μπριθουέλα που πέτυχε 18 πόντους, ενώ "καυτός" ήταν και ο Κέβιν Πάντερ που σταμα΄τησε στους 14. Από την Άλμπα Βερολίνου που δεν κατάφερε νε βρει τις λύσεις ιδιαίτερα στο αμυντικό κομμάτι, κορυφαίος σκόρερ ήταν ο Μάρτι Χέρμανσον που ολοκήρωσε το ματς με 13 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 43-37, 63-54, 88-73

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πενιαρόγια): Πάντερ 14 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άντερσον 7 (5 ριμπάουντ), Βέσελι 10 (3 ριμπάουντ) , Μπριθουέλα 18 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ) , Μέτου 9 (1/7 τρίποντα) , Σατοράνσκι (8 ασίστ, 5 κλεψίματα) , Ερνανγκόμεθ 7 (5 ριμπάουντ) , Νούνιεθ (3 ασίστ) , Φαλ (3 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 6 (2/4 τρίποντα, 7 ασίστ) , Αμπρίνες 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Πάρκερ 8 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη)

ΑΛΜΠΑ (Γκονθάλεθ): Πρότσιντα 2 , Σπανιόλο 7 (4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γουέτζελ 7, ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 12 (2) , Μάτισεκ, Σνάιντερ 3 (1), Χέρμανσον 13 (5 ασίστ, 2 λάθη), Ολίντι 7 (5 ριμπάουντ), Κουμάντζι 8 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Ραπίκιε 6 , Μπιν (5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 8 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη)

Η Αρμάνι Μιλάνο έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Παρί

Στο Μιλάνο έγινε σούπερ ντέρμπι μεταξύ της Αρμάνι με την Παρί, με τους Ιταλούς να παίρνουν με δραματικό τρόπο τη νίκη κόντρα στην Παρί την οποία "λύγισαν" δύσκολα με 79-74 έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέιβον Σιλντς. Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση, με τους Γάλλους να σημειώνουν τη δεύτερη διαδοχική τους ήττα.

Πλεόν, η Αρμάνι Μιλάνο στρέφει το βλέμμα της στην επικείμενη "μάχη" με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (15/10, 21:15), ενώ κια η παρί θα βρει στον δρόμο της ελληνική ομάδα καθώς την 3η αγωνιστική υποδέχεται τον Παναθηναϊκό AKTOR (15/10, 21:15).

Φοβερός Σιλντς για την Αρμάνι που έκανε πράγματα και... θαύματα, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ είχε ως άξιο συμπαραστάτη του τον Ζακ ΛεΝτέι που πρόσθεσε 13 πόντους. 15 πόντους πέτυχε ο Μίροτιτς που έβαλε τους 10 πόντους από το πρώτο... δεκάλεπτο! Για την Παρί, κορυφαίος ήταν ο Σορτς που σταμάτησε τους 17 πόντους, τα 4 ριμπάουν και τις 8 ασίστ, ενώ 12 πόντους σημείωσε ο Μάλκολμ.

Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν "καυτός" στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οδηγώντας την Αρμάνι στο υπέρ της 20-18 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, η Παρί βελτίωσε την απόδοση της στο παρκέ και έκανε την ανατροπή, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 15-21 και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 35-39 και στο +4.

Αρκετά ανταγωνιστικό και το τρίτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι... χέρι στο σκορ, ενώ οι γηπεδούχοι πήγαν με το ισχνό +1 (58-57) στο τέταρτο δεκάλεπτο. ΛεΝτέι και Σιλντς ανέλαβαν... δράση για την Αρμάνι που "μίλησε" στα κρίσιμα σημεία και έστω και δύσκολα πήρε την πρώτη της νίκη επικρατώντας με 79-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 35-39, 58-57, 79-74

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Ντιμιτρίεβιτς 9 (3/7 τρίποντα), Μπορτολάνι 3, Κοζέρ 5, Τονούτ 2, Μπρουκς 2, ΛεΝτέι 13 (2/3 τρίποντα), Ρίτσι 5, Ντιόπ 4 (6 ριμπάουντ), Καρούζο, Σιλντς 21 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίροτιτς 15 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), ΜακΚόρμακ

ΠΑΡΙ (Σπλίτερ): Σορτς 17 (4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μάλκολμ 12 (1/4 τρίποντα), Χίφι 9 (2/6 τρίποντα), Γουόρντ 5, Καβαλιέρε 2, Σι 3, Χερέρα, Κράτζερ 2, Λο 6, Χέιζ 9 (6 ριμπάουντ), Γιάντουνεν 9 (6 ριμπάουντ), Ουατάρα