Σούπερ ντέρμπι διεξήχθη στο κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας στο Παλατάκι το οποίο αν είχε κόσμο, το χειροκρότημα θα έπεφτε... σύννεφο! Κια αυτό γιατί ο ΠΑΟΚ "κοίταξε" στα μάτια τον πρωταθλητή Ελλάδος και Ευρώπης Παναθηναϊκό AKTOR, τον δυσκόλεψε αρκετά στα σημεία, είχε μάλιστα το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού όμως ο Ναν το πήρε... προσωπικά και με μεγάλη εμφάνιση οδήγησε τους "πράσινους" σε δύσκολη νίκη με 93-96 για το 2Χ2 στην Basket League.

Ο "δικέφαλος του βορρά" στάθηκε εξαιρετικά τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο "μίλησε" η εμπειρία και η ποιότητα του "τριφυλλιού" που προβλημάτισε στην άμυνα αλλά δεδομένα "κουβαλούσε" και την... κούραση της Euroleague όπου τον περιμένει διαβολοδβομάδα! Σε τρομερή κατάσταση οι "ασπρόμαυροι" που μοιάζουν... μεταμορφωμένοι στα χέρια του Καντσελιέρι!

Απίθανος ο Κέντρικ Ναν ολοκλήρωσε το ματς με 27 πόντους, 9/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ σε μεγάλα... κέφια  βρέθηκε και ο Λεσόρ που είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Καθοριστικός και ο Γκραντ με κρίσιμα σουτ στα τελευταία λεπτά. Από τον ΠΑΟΚ, κορυφαίοι ήταν οι Μπάρτλεϊ και Ρέινολντς που πέτυχαν από 20 πόντους.

"Πράσινο" το ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό AKTOR στη Θεσσαλονίκη

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 11-6, ενώ "καυτό" ξεκίνημα πραγματοποίησε για τον Παναθηναϊκό AKTOR ο Ναν που πέτυχε και τους 6 πόντους της ομάδας του. Σε λιγότερο από έξι λεπτά παιχνιδιού ο Αμερικανός είχε φτάσει τους 11 (!) πόντους και έδειχνε τον... δρόμο στο "τριφύλλι" που στα πρώτα λεπτά έδειχνε προβληματικό πρόσωπο στην άμυνά του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4twbryjlht5)
 Άπσον, Μπάρτλεϊ, Ρέινολντς, Κρούζερ ήταν οι... οδηγοί του "δικεφάλου του  βορρά"! Οι γηπεδούχοι στεκόντουσαν εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση και αν και οι "πράσινοι" ανέβασαν στροφές και ισοφάρισαν σε 18-18, στη συνέχεια πέρασαν ξανά μπροστά και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 22-21.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4twfrqtzg0p)
Αρκετά ανταγωνιστικό και το δεύτερο δεκάλεπτο όπου ο ΠΑΟΚ έδειχνε σφυγμό, διατηρούσε το προβάδισμα του (34-30) , είχε τον Μπάρτλεϊ πρώτος σκόρερ με 8 πόντους, ο Παναθηναϊκός AKTOR κατάφερε να ισοφαρίσει 38-38 έχοντας τον Ναν on... fire!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4twmr8tp59d)
Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρος, οι "πράσινοι" έβγαλαν αντίδραση και με ένα επιμέρους 20-23 στη δεύτερη περίοδο έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ τους 44-42 και έναν Ναν να κάνει πράγματα και... θαύματα με 16 πόντους και το απόλυτο 7/7 στα σουτ δυο πόντων. Ο αλάνθαστος Αμερικανός έκανε τη διαφορά στην επίθεση και οδήγησε το "τριφύλλι" στην ανατροπή!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4twsewgcq69)
Με σπασμένα τα... φρένα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ΠΑΟΚ που για πρώτη φορά στο ματς "εκτόξευσε" τη διαφορά στο +6 (52-46). Ο Ναν από την άλλη έκανε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους που μείωσαν σε 57-57, με τον Αμερικανό να δίνει επιθετική... ανάσα φτάνοντας τους 20 πόντους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4txm2uqtzkx)
Ρέινολντς και Μπάρτλει έκαναν μεγάλο ματς και "πλήγωναν" τη ρακέτα του "τριφυλλιού"  σ' ένα σημείο που οι γηπεδούχοι είχαν ανεβάσει τη διαφορά στο +8 (70-72). Στους 27 πόντους είχε φτάσει ο φοβερός και τρομερός Ναν που πήρε από το... χέρι την ομάδα του και την οδήγησε μπροστά στο σκορ με 80-75.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4txnjywlmht)
H μεγάλη ανατροπή για τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο που πέτυχε 32 πόντους, τους περισσότερους από κάθε άλλη περίοδο. Δραματικά ήταν τα τελευταία λεπτά, αν και οι "πράσινοι" προηγήθηκαν με 84-78, ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και με σερί 5-0 μείωσε στον πόντο (83-84).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ty3oy5waax)
Με μεγάλα τρίποντα των Γκραντ και Γκριγκόνις, η ομάδα του Αταμάν πέρασε μπροστά με 92-85 σε κρίσιμο σημειο, ο "δικέφαλος του βορρά" με νέο σερί 5-0 έδωσε τεράστιο ενδιαφέρον στο ματς μειώνοντας σε 90-92, όμως ο Γκραντ ίσως στο πιο κρίσιμο σουτ της βραδιάς έκανε το 90-94, με βολές πέρασε μπροστά με 90-96, ενώ ο μαχητικός ΠΑΟΚ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τρίποντο στην εκπνοή για το 93-96 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4tyh18ahaux)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 42-44, 70-64, 93-96