Με φοβερή εμφάνιση μπροστά στα μάτια των οπαδών της, η ΑΕΚ Betsson έκανε το 2Χ2 στη Basket League κόντρα στην Καρδίτσα την οποία κατατρόπωσε με το εμφατικό 96-65 για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος! Επιθετικό ρεσιτάλ από τους "κιτρινόμαυρους" που με επίδειξη δύναμης δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους δείχνοντας για ακόμη ένα ματς ότι έχουν αναγεννηθεί!

Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει ποτέ τον ρυθμό της "Ένωσης" η Καρδίτσα που παραμένει χωρίς νίκη μετά την εντός έδρας ήττα (66-80) την στην πρεμιέρα από τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR. Από την άλλη, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έχει το απόλυτο των νικών και την επόμενη αγωνιστική ετοιμάζεται για μεγάλη "μάχη" με τον Παναθηναϊκό ΑΚΤΟR στο ΟΑΚΑ!

Φυσικά, πριν από το τζάμπολ του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Τζορτζ Μπάλντοκ που συγκλόνισε τον ελληνικό αθλητισμό με την απώλειά του, ενώ πριν την έναρξη του αγώνα η ΑΕΚ Betssonπροχώρησε σε μια αξιέπαινη κίνηση, με τους "κιτρινόμαυρους" να εμφανίζονται με μπαλόνια στον αγωνιστικό χώρο στέλνοντας το σημαντικό μήνυμα ότι η πρόληψη για τον καρκίνο του μαστού... σώζει ζωές!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4u0b20uuont)

Aπίθανος ο "καυτός" Πρέντις Χαμπ που ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους, 6/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ενώ σε μεγάλα κέφια επιθετικά βρέθηκε και ο Σι Τζέι Μπράις που ήταν ασταμάτητος με 21 πόντους, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Τεράστια εμφάνιση και από τον Κουζμνίσκας που είχε πολυδιάσταση συνεισφορά στο παρκέ και σταμάτησε στους 15 πόντους, τα 5 ριμπάουντ και τις 3 ασίστ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4u21uupumop)

Στο πρώτο δεκάλεπτο μάλιστα, η ΑΕΚ Betsson πετούσε... φωτιές από τη γραμμή των 6,75μ, βρήκε πολλές λύσεις από το τρίποντο με πρωταγωνιστή τον Χαμπ, ενώ "έκλεισε" το πρώτο 10λεπτο με το υπέρ της 23-9. Η Καρδίτσα δεν μπόρεσε να κόψει τη... φόρα των γηπεδούχων, ενώ και επιθετικά δεν ήταν απειλητική.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4u0vj4hwy75)
Μπράις, Χαμπ και Κουζμίνσκας ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του πρώτου ημιχρόνου και τα επιθετικά... γρανάζια του Σάκοτα. Οι γηπεδούχοι έκαναν εξαιρετική δουλειά και στις δυο πλευρές του γηπέδου, κυριάρχησαν στον τομέα των ριμπάουντ (22-16), είχαν 18 ασίστ, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους +17 (50-33).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4u0zb9ny241)
Στο ίδιο μοτίβο και το τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ Betsson είχε τα ηνία, ήταν η απόλυτη κυρίαρχος, ενώ "εκτόξευσε" τη διαφορά μέχρι και τους 21 πόντους (66-45), σ' ένα σημείο που ο "καυτός" Μπράις είχε φτάσει τους 17 πόντους. Με το επιμέρους τους 19-14, οι "κιτρινόμαυροι" που έμοιαζαν ασταμάτητοι πήγαν στην τελευταία περίοδο με το υπέρ τους +22 (69-47).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4u1c2opn8dl)

Η ΑΕΚ Betsson που αποθεωνόταν καθ' όλη τη διάρκεια για την εικόνα και απόδοσή της στο παρκέ από τους οπαδούς της, ολοκλήρωσε τον θρίαμβο στον τέταρτο δεκάλεπτο όπου δεν σταμάτησε να πατάει... γκάζι επιθετικά, "άγγιξε" τους 100 πόντους και πήρε τη νίκη με 96-65 πραγματοποιώντας ονειρική εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 50-33, 69-47, 96-65

Δείτε να αναλυτικά στατιστικά του αγώνα

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4u2em1zi0i9)

Έκανε... σεφτέ στις νίκες στη Basket League το Μαρούσι

Με... υπογραφή των Ρέινολντς και Στόουβ, το Μαρούσι πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή Basket League και μάλιστα με ανατροπή "λυγίζοντας" με 70-77 τον Κολοσσό Ρόδου για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο κλειστό του Άγιου Θωμά. Παραμένουν χωρίς νίκη οι Ροδίτες που έχουν 0/2 και είχαν ηττηθεί στην πρεμιέρα τους από τον Πανιώνιο!

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Τζόναθαν Στόουβ και Κάμερον Ρέινολντς με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την πλευρά των φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Άντριου Γκάουντλοκ με 17 πόντους. Ο Κολοσσός ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος όπου έφτασε να προηγείται μέχρι και με 10 πόντους (27-37).

Οι Ροδίτες διαχειρίζονταν το υπέρ τους προβάδισμα, ήταν μπροστά στο σκορ στα μέσα της τρίτης περιόδου με 36-44, ωστόσο στη συνέχεια το Μαρούσι βελτίωσε την απόδοσή του στο παρκέ και έβγαλε αντίδταση. Με ένα 12-3 οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 48-3 ξεκινώντας την... αντεπίθεσή τους!

Η τέταρτη περίοδος ήταν "μάχη" σώμα με σώμα, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι... χέρι, ενώ τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν πραγματικό θρίλερ! Σε κρίσιμο σημείο στα 8" πριν το τέλος, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 68-67 με 4/4 βολές του Γκάουντλοκ, ενώ οι γηπεδούχοι με 2/2 βολές του Στόουβ έκαναν το 70-67 στα 4" πριν το φινάλε που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 29-37, 50-52, 70-67