Τα έδωσαν... όλα Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός στη πρώτη μεταξύ τους "μάχη" στην Α1 Γυναικών! Σ' ένα συναρπαστικό ντέρμπι στο κλειστό "Παύλος Γιαννακόπουλος" οι "πράσινες" πανηγύρισαν με τον κόσμο τους που έδωσε δυναμικό παρών τη μεγάλη νίκη τους με 62-55 επί των "ερυθρόλευκων" κοριτσιών του Πειραιά στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Φυσικά, πριν από το πρώτο τζάμπολ του παιχνιδιού εκτυλίχθηκαν συγκινητικές στιγμές όταν και τηρήθηκε εντός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Τζορτζ Μπάλντοκ που έφυγε από τη ζωή και βύθισε σε βαρύ πένθος τον ελληνικό αθλητισμό και την "πράσινη" οικογένεια με την απώλειά του!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4un8m3ob88h)

Συντριπιτική ήταν η υπεροχή του "τριφυλλιού" στα ριμπάουντ που είχε 56 έναντι 29 του Ολυμπιακού τα οποία έκαναν και μεγάλη διαφορά στο ματς! Κορυφαίες για τις νικήτριες ήταν η Άννα Σταμολάμπρου που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 3/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, ενώ "οδηγός" στην επίθεση ήταν και η απίστευτη Ελίζαμπεθ Ντίξον που σημείωσε double-double με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Σε μεγάλα... κέφια βρέθηκε και η Αντριγιάνα Τσβίτσκοβιτς που σταμάτησε στους 8 πόντους και τα 10 ριμπάουντ, ενώ ημαντικές βοήθειες προσέφερε και η Ιώαννα Χατζηλεοντή που είχε 4 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ έχοντας πολυδιάστατη προσφορά στο παρκέ. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ξεχώρισε η Ελεάννα Χριστινάκη που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 17 πόντους (2/5 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ενώ από 10 πόντους πέτυχαν Τόμπιν και Λάμπερτ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4upnzoyw5nd)

Θριαμβευτής ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Α1 Γυναικών

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο ματς, προηγήθηκε με 6-2 στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα όμως ο Ολυμπιακός όσο κυλούσαν τα λεπτά αποκτούσε ρυθμό και είχε την Χριστινάκη σε εξαιρετική κατάσταση όπου με δυο σερί τρίποντα "έστειλε" την ομάδα της στο +5 (12-17), σ' ένα σημείο που η ίδια είχε πετύχει ήδη 8 πόντους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4un9roydrkh)
Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους το "τριφύλλι" έκανε δυναμικό... comeback και με τρίποντα των Καρακασίδου και Σταμολάμπρου ανέκτησε ξανά το προβάδισμα με 22-19. Με ωραία κίνηση και σουτ η Χατζηλεοντή σκόραρε για το 26-21 υπέρ των γηπεδούχων στα μέσα του 10λεπτου, ενώ οι "πράσινες" πήγαν στα αποδυτήρια στο +3 (32-29).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4uniejftqhd)

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν "φωτιά", ο Παναθηναϊκός είχε τα ηνία και ανέβασαν τη διαφορά στο +9 με καλάθι της Ντίξον στα μέσα της περιόδου (42-33), ενώ Σταμολάμπρου και Χατζηλεοντή βγήκαν μπροστά για το "τριφύλλι" το οποίο "εκτόξευσαν" στο +12 (45-37). Ο Ολυμπιακός πέρασε στην αντεπίθεση και μείωσε σε 54-46 πηγαίνοντας να τα παίξει... όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4uodbop870h)

Παρ' όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός άντεξε στην πίεση των κοριτσιών του Πειραιά, διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (10 πόντους) μέχρι και τα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός αν και κατέβασε τη διαφορά ήταν πλέον... αργά και έτσι οι "πράσινες" πανηγύρισαν τη νίκη με το τελικό 62-55 στο κλειστό "Παύλος Γιαννακόπουλος".

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 32-29, 54-46, 62-55

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γκουζίνη): Λαγωνικάκη, Σταμολάμπρου 19 (3/8 τρίποντα), Καρακασίδου 8 (1/3 τρίποντα), Κωτούλα, Κόνιαλη, Τσβίτκοβιτς 8 (10 ριμπάουντ), Πατσιατζή, Αλεξανδρή, Χατζηλεοντή 4 (8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντίξον 16 (16 ριμπάουντ), Τζόουνς 5 (1/3 τρίποντα), Χαιριστανίδου 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκλας): Χέμπε 2, Ράτζα 2, Αγραφιώτη, Πηλακούτα 6, Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου 8 (2/4 τρίποντα), Σύρρα, Καμπισιούλη, Καρλάφτη, Λάμπερτ 10 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Δίελα, Χριστινάκη 17 (2/6 τρίποντα), Κολλάτου, Τόμπιν 10 (2 μπλοκ)