Συναρπαστικά ματς για την 4η αγωνιστική της Super League 2 διεξήχθησαν την Κυριακή (13/10) όπου ξεχώρισε η τεράστια νίκη που πήρε ο Παναργειακός με 2-1 μέσα στα Χανιά, αλλά και το 3-1 που πέτυχε ο Μακεδονικός κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα. Από την άλλη η Καλαματάτα έφερε 2-2 εκτός έδρας με την ΑΕΚ Β'.

Ο Παναργειακός ως το απόλυτο «αουτσάιντερ» πήρε μία σπουδαία νίκη μέσα στα Χανιά ανατρέποντας τα δεδομένα για το τελικό 2-1.

Τα Χανιά προηγήθηκαν με γκολ του Λεμονή στο 7΄. Οι φιλοξενούμενοι όμως έβγαλαν άμεσα αντίδραση και με τον Λύγα ισοφάρισε γρήγορα σε 1-1 στο 17ο λεπτό. Στο 45'+ ο Καρυπίδης έβαλε το νικητήριο γκολ για τον Παναργειακό.

Εντυπωσιακός ο Μακεδονικός 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Μακεδονικός πάτησε τον ΠΑΣ Γιάννινα (3-1) εντός έδρας. Ο Ζαφιράκης στο 7ο λεπτό άνοιξε τον χορό των γκολ για την ομάδα του κάνοντας το 1-0. Ο Μιγκέλ Ταβάρες στο 82ο λεπτό σιγούρεψε τη νίκη του Μακεδονικού πετυχαίνοντας το 2-0, ενώ στο 90’ ο Μοντόγια ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΣ ήταν απλώς να μειώσει σε 3-1 με τον Τζίνο, για το γκολ της τιμής.

Η ΑΕΚ Β' 2-2 με την Καλαμάτα υπό το βλέμμα του Χαβιέ Ριμπάλτα

Ο νέος ποδοσφαιρικός διευθυντής της ΑΕΚ, Χαβιέ Ριμπάλντα, είδε από κοντά το 2-2 της δεύτερης ομάδας κόντρα στην ισχυρή Καλαμάτα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κοντονίκο στο 3'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ujgdm4097t)

Η ΑΕΚ Β' έκανε το 2-0 στο 6' με τον Σόσα, μεγαλώνοντας την πίεση στην Καλαμάτα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4uk8v1lz3g9)

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Μορέιρα έκανε την παράλληλη σέντρα από την αριστερή πλευρά, ο Γρίβας σούταρε, ο Μπαράλες μπήκε στην πορεία της μπάλας και με «τακουνάκι» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1 για την "μαύρη θύελλα".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ukd24ot3bd)

Μάλιστα η Καλαμάτα έκανε το 2-2 στο 39' με σουτ του Παμλίδη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4uktsk3373l)

Πήρε βαθμό ο "ταλαιπωρημένος" Διαγόρας

Στο μεταξύ ο Διαγόρας Ρόδου των πολλών οικονομικών προβλημάτων, έχοντας θέματα και με τον Ερασιτέχνη, με αποτέλεσμα να "μετακομίσει" προσωρινά στην Αθήνα, πήρε το 0-0 στην έδρα του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου.