Ο Ολυμπιακός διέλυσε με 102-72 τον Άρη για την 2η αγωνιστική της Basket League, παίζοντας εντυπωσιακά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Πρωταγωνιστές σε αυτό το επιθετικό κρεσέντο ήταν οι Σάσα Βεζένκοφ (22π.), Εβάν Φουρνιέ (11π./7 ασ.) και Μόουζες Ράιτ (23π.).

Ο Ολυμπιακός έδειξε πως παιχνίδι με παιχνίδι θα γίνεται καλύτερος, αφήνοντας πίσω την αγχωτική νίκη επί της Ζαλγκίρις, όπου γενικά δεν ικανοποίησε. Ο Άρης συνάντησε μεγάλες δυσκολίες, ενώ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Νόλεϊ (21π.), Ντε Τζούλιους (17π.).

Τίμησαν την μνήμη του Τζορτζ Μπάλντοκ

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Τζορτζ Μπάλντοκ, που συγκλόνισε την Ελλάδα και όχι μόνο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ups2f47bvl)

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο 10λεπτο όπου έβαλε 35 πόντους και δέχθηκε μόλις 12!

Το 8-5 στο 02:34 έγινε 19-5 στο 05:09 με το δίποντο του Μόισες Ράιτ. Σε εκείνο το σημείο οι "ερυθρόλευκοι" είχαν 8 ασίστ! Γενικά ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδο είχε 2/3 τρίποντα, 14 ασίστ και μόλις 1 λάθος. Στους 10 πόντους ο Βεζένκοβ, 9 ο Ράιτ. Στις 6 ασίστ ο Φουρνιέ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4uremv50bs1)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4urh8pr7fw1)

Στο δεύτερο 10λεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο παρά το γεγονός πως ο Γιώργος Μπαρτζώκας άνοιξε το ροτέισον. Στο 12:17 προηγήθηκε με 42-17, αλλά ο Άρης έβγαλε μια αντίδραση με καλάθια των Νόλεϊ (κυρίως), αλλά και του Τολιόπουλου, αν και οι Πειραιώτες ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4uriy119og9)
Στο 16:08 ο Άλεκ Πίτερς έβαλε το δίποντο με το οποίο οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 51 πόντους. Τελικά το σκορ στο πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 57-31! Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Ράιτ με 11 πόντους, στους 10 ο Βεζένκοβ, 9 ο Φαλ και 6 από τις 16 ασίστ του ημιχρόνου ο Φουρνιέ. Για τον Άρη μοναδικός διψήφιος ο Νόλεϊ με 11 πόντους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4urvawm6ht5)

Το ξεκίνημα του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο και ο... Βεζένκοφ!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα τρίποντο του Εβάν Φουρνιέ, αλλά ο Άρης πήρε τη... σκυτάλη κι έκανε ένα 7-0 για να "μαζέψει" κάπως την διαφορά. Μάλιστα με την συμπλήρωση του πρώτου 5λεπτου στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν βάλει 16 πόντους και ο Ολυμπιακός 7!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4urwik2xccx)
Ωστόσο ο Σάσα Βεζένκοφ έβαλε πέντε σερί πόντους για να... αφυπνίσει τους γηπεδούχους, οι οποίοι δικαιολογημένα "κάθισαν" πάνω στην μεγάλη διαφορά που "έχτισαν" στο πρώτο ημίχρονο. Έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 76-49.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στην 100άρα

Στην τελευταία περίοδο το θέμα είχε να κάνει με το αν ο Ολυμπιακός θα συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό στην επίθεση. Ο Μπαρτζώκας άνοιξε κι άλλο το ροτέισον και οι ρυθμοί έπεσαν κάπως. Υπήρξαν και αρκετά χαμένα σουτ εκατέρωθεν, όπως και λάθη. Βέβαια οι Πειραιώτες βρήκαν τα καλάθια που ήθελαν για να φτάσουν τους 100 πόντους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4ut0xs4lbux)