Ο Πανιώνιος δείχνει αποφασισμένος για μεγάλα πράγματα, με τον "Ιστορικό" μετά την επιστροφή του στις επαγγελματικές κατηγορίες να βάζει... πλώρη για την διεκδίκηση της ανόδου στα μεγάλα σαλόνια! Οι "κυανέρυθροι" ήθελαν μόνο το τρίποντο κόντρα στο Αιγάλεω για να "συγκατοικήσουν" με την Κηφισιά στην κορυφή και με πειστική εμφάνιση πήραν τη νίκη με 2-0 για την 4η αγωνιστική του Β' Ομίλου της Super League 2 φτάνοντας τους 10 βαθμούς!

Συνεχίζει στις υψηλές... πτήσεις ο Πανιώνιος στη Super League 2

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Πανιώνιος και με διάθεση να απειλήσει και να δημιουργήσει κινδύνους από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Μόλις στο 11ο λεπτό είχε ευκαιρία με τον Φελίσιο ο οποίος μετά από υπέροχη κάθετη, πάτησε περιοχή και εξαπέλυσε σουτ το οποίο πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κυρίτση!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4vkgolll76h)
Οι "κυανέρυθροι" που είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα όπως και τις πρωτοβουλίες των κινήσεων απείλησαν εκ νέου 11 λεπτά αργότερα (22') με τον Μπούση ο οποίος μετά από ωραία προσωπική ενέργεια δοκίμασε δυνατό σουτ το οποίο κατέληξε άουτ και δημιούργησε... αναταραχή στα καρέ του Αιγάλεω.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4vkw2lm678p)
Στο 31ο λεπτό μάλιστα ο "Ιστορικός" έφτασε πολύ κοντά στο 1-0 όμως ο Κυρίτσης με φοβερή διπλή απόκρουση είπε... όχι σε δυο περιπτώσεις στους γηπεδούχους, αρχικά σε σουτ και στη συνέχεια με την σωτήρια επέμβασή του να γραπώσει τη μπάλα που είχε μείνει "ζωντανή" στην περιοχή γλιτώνοντας την ομάδα του από το γκολ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4vl27w43brl)
Η ασφυκτική πίεση του Πανιωνίου απέδωσε καρπούς ένα λεπτό αργότερα (32') όπου το γκολ έμοιαζε θέμα χρόνου να έρθει! Ο Κολοβός με σέντρα ακριβείας έστειλε τη μπάλα στην περιοχή και ο Πότσι πήδηξε πιο ψηλά από όλους, "νίκησε" άπαντες στον αέρα και με κεφαλιά άνοιξε λογαριασμό στο ματς για το 1-0!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4vl6fupw2r5)
Οι φιλοξενούμενοι που έμοιαζαν... εξαφανισμένοι επιθετικά στο παιχνίδι, είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 38ο λεπτό με τον Βάρκα ο οποίος εξαπέλυσε φοβερό δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής όμως η μπάλα δεν του έκανε το... χατίρι και πέρασε λίγο δίπλα από την εστία των γηπεδούχων.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4vl9ppvs7i9)
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ήρθε και μια εντυπωσιακά ευκαιρία για τον Πανιώνιο με πρωταγωνιστή τον Κολοβό ο οποίος έδειξε την κλάση του επιχειρώντας ανάποδο ψαλίδι όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Το μόνο σίγουρο ότι ο Έλληνας αμυντικός "ξεσήκωσε" το κοινό!

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4vlekjmqkpl)
Όσο κυλούσαν τα λεπτά τόσο ο Πανιώνιος πίεζε με στόχο να βρει ένα δεύτερο γκολ που θα του έδινε... μαξιλαράκι ασφαλείας μέχρι το φινάλε και έφτασε πολύ κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματα του στο 64' με τον Κολοβό ο οποίος έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία να σκοράρει σε τετ-α-τετ όμως ο Κυρίτσης του είπε "όχι".

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4vlz4l6tp9d)
Στο 85ο λεπτό, οι γηπεδούχοι "σφράγισαν" τη νίκη με τον Γεμιστό ο οποίος μετά από ωραία παράλληλη μπαλιά στην περιοχή που πέρασε απ' όλους έστειλε πλασέ στην κίνηση τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τον Πανιώνιο που πανηγύρισε ένα ακόμη τρίποντο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4vm9bj0h77l)

Πανιώνιος (Αντώνης Νικοπολίδης): Γιαννακόπουλος, Χριστόπουλος, Πότση, Χρούτσινεκ, Μπούσης, Τσόρνομαζ, Γκίνη (67′ Ενγκουέμ), Κολοβός (82 Τσερίσεφ), Βερνάρδος (67′ Στούπης), Φελίσιο (36′ Γεμιστός), Νοικοκυράκης (46′ Πιερτζάκομι).

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Κυρίτσης, Κωστόπουλος (64′ Τάμπας), Ουνγιαλίδης (76′ Δρίτσας), Ζιούλης, Ευαγγέλου, Καρρίκι, Μπάμπης, Καρβούνης (46′ Τάτσης), Βάρκας, Νταβιώτης (23′ Ζούνης), Τσούκαλος (64′ Νίκολι).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4vmojohupq1)