Σε αντίθεση με την περυσινή περίοδο, που έκανε το 2 στα 2 αρχικά και έκανε μία ήττα στον όμιλο, η ΑΕΚ δεν κράτησε τώρα το αήττητό της μετά το πέρας της δεύτερης αγωνιστικής του Basketball Champions League. Μία πανομοιότυπη εκκίνηση στην πρώτη και την τέταρτη περίοδο του παιχνιδιού με τη Βόννη, με επιμέρους σκορ 12-2 σε αμφότερες, ήταν από τους βασικούς λόγους για την ήττα της με σκορ 93-74.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4wlahzbsp1t)
Η ΑΕΚ αντέδρασε και στις δύο περιπτώσεις, αλλά στην τελευταία η Βόννη είχε το know how και ξέφυγε από τις κακοτοπιές που θα μπορούσε να της βάλει το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα. Έτσι, η πρώτη φετινή ήττα στο τέταρτο παιχνίδι της "Ένωσης" είναι γεγονός.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4wlf43ijz61)

Βόννη-ΑΕΚ: Η αντίδραση που δεν έφτανε

Η Βόννη, λοιπόν, μπροστά στο ενθουσιώδες κοινό της, ήταν αρχικά εκρηκτική. Το παιχνίδι έμοιαζε λίγο με εκείνο της αποστασιοποίησης. Η ΑΕΚ προσπαθούσε να πλησιάσει, με τους Γερμανούς να ξεφεύγουν από τον ορίζοντά της.

Πέρασε με 13 μπροστά αρκετά νωρίς, 22-9, σκορ το οποίο, μάλιστα, ήταν παρόμοιο και στην τέταρτη περίοδο. Η ΑΕΚ δεν κακοκάρδισε πλήρως τους φίλους της, που υπήρξαν... έξαλλοι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4wmkhsmhiax)
Μετά το 32-17 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η ΑΕΚ μπόρεσε να κάνει ένα 9-0 που έφερε τη διαφορά στους έξι. Αυτό το 32-26, καν στα μισά της διαδρομής, δεν υπήρξε εχέγγυο για οτιδήποτε. Εκτός του να την διατηρήσει κοντά στο σκορ.

Πράγματι, η "Ένωση" έβαλε τα πράγματα σε μια σειρά, κυρίως λόγω των Χαμπ και Χέιλ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4wmix19mq8x)
Αυτό, μάλιστα, έφερε προβάδισμα για την ΑΕΚ, το οποίο μάλιστα έφτασε στους 4 πόντους, 55-59, με το τρίποντο του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας 1'16'' πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ωστόσο, εκεί το μέτρο χάθηκε. Αυτό, εξάλλου, αποδεικνύουν οι 38 πόντοι που δέχθηκε η "Ένωση" σε 10 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα. Το σκορ στο 30', 59-59, έγινε ανεμομάζωμα. Οι "κιτρινόμαυροι" έμειναν χωρίς πόντο για 2'57'', δέχθηκαν μαζεμένους 9, ενώ την τελευταία απόπειρα να πλησιάσει, στο 74-68, διαδέχθηκε ένα σερί 10-0, που κατέστησε το αποτέλεσμα γεγονός τετελεσμένο.