Το Μαρούσι πήρε τη νίκη με 70-82, εκτός έδρας, απέναντι στη Σαμπάχ από το Αζερμπαϊτζάν για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup. Με νίκη είχε βγάλει και την πρεμιέρα του με ένα ιδανικό ξεκίνημα στην επιστροφή του σε ευρωπαϊκή διοργάνωση ύστερα από 14 χρόνια.

Για το Μαρούσι, ακολουθεί εντός έδρας αναμέτρηση με το Περιστέρι για το πρωτάθλημα (19/10), ενώ στην επόμενη αγωνιστική του Europe Cup θα αντιμετωπίσει τη Σαρλερουά στο Βέλγιο (23/10).

Η άμυνα έπαιξε ρόλο για το Μαρούσι

Μεγάλο ρόλο για το Μαρούσι έπαιξε η άμυνα που απλοποίησε το έργο των παικτών του Νίκου Βετούλα στην αποψινή αναμέτρηση. Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε το Μαρούσι στο -2 (27-25), η ομάδα των βορείων προαστίων περιόρισε στους γηπεδούχους στους 13 πόντους στη δεύτερη περίοδο, σημειώνοντας την ανατροπή και ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +1 (40-41).

Δίχως να χάσει την αμυντική συνοχή του, το Μαρούσι κράτησε και πάλι στους 13 πόντους τη Σαμπάχ στο τρίτο δεκάλεπτο, εξασφαλίζοντας μία διαφορά +9 πόντων στο 30' (53-62). Χωρίς να κατεβάσει ταχύτητα, το Μαρούσι συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, εκτόξευσε τη διαφορά στο 38' στο +14 (63-77) και δεν κοίταξε πίσω μέχρι το φινάλε...

Πρωταγωνιστές για το Μαρούσι οι Ρέινολντς, Γιαννόπουλος

Οι Κάμερον Ρέινολντς και Χάρης Γιαννόπουλος οδήγησαν την επίθεση του Αμαρουσίου, σημειώνοντας από 20 πόντους, ενώ 16 με 9 ασίστ πρόσθεσε ο Έλβαρ Φρίντρικσον. Πολύτιμος και ο Ισμαέλ Σανόγκο με νταμπλ νταμπλ (11π., 11ρ.). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Καμ'Ρον Μπλου με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 40-41, 53-62, 70-82

Οι συνθέσεις:

ΣΑΜΠΑΧ (Ρίμας Κουρτινάιτις): Μπλου 18 (1), Ντούβαλ 9, Γκράβετ 16, Χόλτον 9 (3), Κάβαρς 8, Γιουσιβτζάντα, Μαμάντοβ, Ιμπραχίμοβ, Γκουλιέβ, Σιρτζάντοφ, Μπουτζάνκοβς 2.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Νίκος Βετούλας): Σανόγκο 11, Νάγκλ, Ρέινολντς 20 (4), Καρακώστας, Στασινός, Φρίντρικσον 16 (1), Ραντούλιτσα 10, Στόουβ, Γιαννόπουλος 20 (4), Τανούλης 3 (1), Λάντζεβαϊν 2, Ιορδάνου.