Η Ζαλγκίρις πέτυχε τη νίκη της 4ης αγωνιστικής της Euroleague καθώς επικράτησε 85-82 της Αρμάνι στο Μιλάνο κι ενώ βρέθηκε να χάνει με 27 πόντους διαφορά!

Η Παρτιζάν, από την μεριά της, δεν δυσκολεύτηκε για να νικήσει εκτός με 91-79 την Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 4η αγωνιστική της Euroleague, σε μια αναμέτρηση όπου έγινε στο Βελιγράδι.

Η Αρμάνι Μιλάνο έλεγχε το ματς με την Ζαλγκίρις και στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου προηγήθηκε με 54-31 με καλάθι του ΛεΝτέι. Ο Μίροτιτς σκόραρε για το 62-35 στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο Σιρβίντις μείωσε σε 64-42, ενώ ο Μπιρούτις έγραψε το 66-48 στο 30΄.

Η απίθανη ανατροπή που έκανε η Ζαλγκίρις

Ο Σιλντς έκανε το 73-60 στο 34', δίνοντας αέρα στην ομάδα του. Όμως από εκείνο το σημείο και μετά η Ζάλγκιρις αντέδρασε και με φοβερή αντεπίθεση, έφερε το ματς στον πόντο, αφού ο Φρανσίσκο έκανε το 79-78 στο 38'.

Ο Σιλντς σκόραρε, αλλά ο Φρανσίσκο απάντησε για το 82-81. H αλύγιστη Ζάλγκιρις πέρασε μπροστά με τον Μπουτκεβίτσιους για το 81-83. Ο Μπολμάρο με 1/2 βολές έκανε το 82-83 στα 16 δευτερόλεπτα. Ο Γκεντράιτις έκανε το 82-85, ο Μπρουκς αστόχησε στα 5 δευτερόλεπτα για τρεις και έτσι η Ζάλγκιρις έκανε την ανατροπή της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 49-31, 66-48, 82-85

Η Παρτιζάν έκανε το "2 στα 2" στην "διαβολοβδομάδα" της Euroleague

Η Παρτιζάν δε συνάντησε δυσκολίες για να επικρατήσει 91-79 της Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία έπαιξε ως τυπικά γηπεδούχος στο Βελιγράδι και το κλειστό "Aleksandar Nikolic Hall". Η ομάδα του
Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-1. Στον αντίποδα, οι Ισραηλινοί υπέστησαν τη δεύτερη ήττα τους.

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου επέτρεψε στην Παρτιζάν όχι μόνο να πετύχει την ανατροπή στην τρίτη περίοδο, αλλά με διάρκεια στο κομμάτι της παραγωγικότητας στον... επίλογο, να φτάσει άνετα στη νίκη με 91-79.

Κορυφαίος των νικητών ο Στέρλινγκ Μπράουν με 20 πόντους ενώ από τη Μακάμπι ξεχώρισε Λίβαϊ Ράντολφ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 46-42, 64-66, 79-91