Με δύο σημαντικές αναμετρήσεις ξεκίνησε η τρίτη αγωνιστική της Basket League. Ο Άρης υποδέχθηκε τον Προμηθέα Πατρών και κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, κερδίζοντας με 86-75, ενώ ο Βαγγέλης Ζούγρης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του Περιστερίου στο "διπλό" που έκανε στο Μαρούσι.

Νίκη για τον Άρη με πολλούς πρωταγωνιστές απέναντι στον Προμηθέα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη να μπαίνει πολύ καλύτερα μέσα στο παρκέ και να παίρνει από νωρίς προβάδισμα έντεκα πόντων (11-0) με τον Ντε Τζούλιους να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα του Προμηθέα Πατρών που σκόραρε για πρώτη φορά στη τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4zum9inm735)
Οι γηπεδούχοι δεν έριξαν ρυθμούς και συνέχισαν να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να μπαίνει στο παρκέ, να κλέβει εντυπωσιακά και να αφήνει τη μπάλα με... μαγικό τρόπο στον Νόλεϊ, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-11.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4zurtyquys1)
Ο "Θεός του Πολέμου" διατηρούσε μία διαφορά της τάξεως των εννέα πόντων (32-23) με τον Νόλεϊ να είναι ο πρωταγωνιστής με συνεχόμενα καλάθια πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά οι Πατρινοί ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4zv1b8r6wax)
Οι δύο ομάδες είχαν από δύο μικρά σερί, με τον Μιχάλη Λούντζη να πετυχαίνει τέσσερις πόντους στο φινάλε του ημιχρόνου και να μειώνει τη διαφορά στους 6 (43-37), δίνοντας κάποια χαμόγελα επιτέλους στον Ηλία Παπαθεοδώρου που είχε πολλά παράπονα από τους παίκτες του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4zv3qixe97d)
Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Γκιουζέλης έδωσε σημαντικούς πόντους με τρίποντα στον Άρη, ενώ οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν συνήθως λύσεις από τις βολές, με την τρίτη περιόδο να ολοκληρώνεται με 62-53 με τον Ρόμπερτς να ξεχωρίζει στις δύο ρακέτες.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4zvhqtj7n1l)
Στην τελευταία περίοδο, κάθε φορά που προσπαθούσε ο Προμηθέας να ρίξει τη διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα, βρισκόταν ο Βασίλης Τολιόπουλος που με τρελά σουτ έδωσε τελικά τη νίκη στην ομάδα του με 86-75 και την επανέφερε στα θετικά αποτελέσματα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4zwkdg0eq5d)
Τα δεκάλεπτα: 23-11, 43-37, 62-53, 86-75

Ζούγρης από άλλον... πλανήτη έδωσε τη νίκη στο Περιστέρι

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι απέναντι στο Περιστέρι, το Μαρούσι, με τον Ρέινολντς να έχει αναλάβει χρέη σκόρερ και να δίνει γρήγορα προβάδισμα επτά πόντων (9-2) στην ομάδα του, ενώ οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν γρήγορα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με τρεις (16-19).

Το δεύτερο δεκάλεπτο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί εκείνο των νεαρών παικτών, με τον Βαγγέλη Ζούγρη να κάνει απίστευτα πράγματα και να πετυχαίνει 11 πόντους σε διάστημα επτά λεπτών και να δίνει ξανά το προβάδισμα στο Περιστέρι (29-31).

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4zrz7nb8xp5)
Από την άλλη ο έτερος πιτσιρικάς, ο Νεοκλής Αβδάλας έβρισκε με... κλειστά μάτια τον Ζούγρη, ενώ φρόντισε να δώσει προβάδισμα εννέα πόντων στην ομάδα του (34-43) με απίστευτο κάρφωμα στην αντεπίθεση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4zwk4962ppl)
Το Μαρούσι μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε στον πόντο (45-46) πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Ρέινολντς να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά κάπου εκεί όλα άλλαξαν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4zwmkj30ax5)
Ένα απίστευτο 2-17 σερί όμως από τη πλευρά του Περιστερίου, με τον Ζούγρη να μοιάζει ασταμάτητος η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +16 (47-63), με τον 20χρονο σέντερ να κάνει με διαφορά το παιχνίδι της ζωής του και να θυμίζει τα κατορθώματα με την Εθνική νέων.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4zxqcggy1pl)
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της αναμέτρησης, αλλά το μόνο που κατάφεραν είναι να μειώσουν τη διαφορά στους 8 (62-70) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μία σπουδαία νίκη (73-79) και να βρίσκουν στο πρόσωπο του Ζούγρη ακόμη έναν πρωταγωνιστή.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d4zxzj00zlm9)
Τα δεκάλεπτα: 16-19, 34-43, 47-63, 73-79