Την τρίτη της σερί νίκη πανηγύρισε η Νάπολι η οποία ήθελε μόνο το τρίποντο στο εκτός έδρας ματς με την Έμπολι για την 8η αγωνιστική της Serie A μιας και η αντίπαλος και διεκδικήτρια της στο πρωτάθλημα, Γιουβέντους την είχε φτάσει στη βαθμολογία και ισοβαθμούσαν οι δυο τους στην κορυφή. Το πέναλτι του Κβαρατσχέλια ήταν αρκετό για να δώσει τους τρεις βαθμούς (0-1) στους "παρτενοπέι" που βρίσκονται στην πρώτη θέση με 19 βαθμούς και στο +3 από τη "Γηραιά Κυρία".

Ο Κβαρατσχέλια έδωσε νίκη... κορυφής στη Νάπολι στη Serie A

Παιχνίδι δίχως πολλές φάσεις ήταν αυτό ανάμεσα στην Έμπολι και τη Νάπολι! Μπορεί οι γηπεδούχοι να έκαναν καλή δουλειά στο αμυντικό κομμάτι και να περιόριζαν σε μεγάλο βαθμό τις επιθετικές αρετές των "παρτενοπέι" ωστόσο στο 61ο λεπτό άλλαξαν άρδη τα δεδομένα στο ματς όταν και οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Πολιτάνο.

Glomex Player(eexbs16lxooqap5, v-d50n7vgd8fz5)
Ο Κβαρατσχέλια ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε από τα 11 βήματα δυο λεπτά αργότερα (63') δίνοντας το προβάδισμα στη Νάπολι η οποία "ξεμπλόκαρε" επιθετικά και όσο κυλούσαν τα λεπτά ανέβαζε στροφές. Μάλιστα, είχε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της και στο 68' με δυνατό σουτ του Μακ Τόμινεϊ το οποίο πέρασε λίγο άουτ, ενώ για καλή της... τύχη η Έμπολι σπατάλησε σημαντικές ευκαιρίες με πρωταγωνιστές τους Εσπόσιτο, Πετσέλα και Κολόμπο.

Οι Ναπολιτάνοι έχουν τα σκήπτρα της κορυφής και βρίσκονται στο +3 από τη δεύτερη Γιουβέντους που τους... καταδιώκει, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους υποδεχόμενοι στο γήπεδό τους τη Λέτσε.

Glomex Player(eexbs16lxooqap5, v-d50nil7xlg09)