Έπρεπε να περιμένει μέχρι την τρίτη αγωνιστική της Basket League για να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη ο Κολοσσός Ρόδου. Η ομάδα του Γιώργου Σιγάλα κατάφερε να επιστρέψει από το -14 απέναντι στο Λαύριο και ήταν εκείνη που στο τέλος πανηγύρισε.

Κυρίαρχο το Λαύριο στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Κολοσσό

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Ροδίτες να μπαίνουν καλύτερα στον αγώνα και να παίρνουν μία μικρή διαφορά επτά πόντων (3-10) στα πρώτα πέντε λεπτά, με τους Ντανουτσεβίτσιους και Τόνει να είναι εύστοχοι έξω από τα 6.75.

Το Λαύριο μπορεί να δυσκολεύτηκε να σκοράρει στην αρχή, αλλά ο Βασίλης Μουράτος με ατομικές προσπάθειες έφερε την ομάδα του στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου πίσω με μόλις έναν πόντο (19-20), με τον Γουαχάμπ να του δίνει αρκετές βοήθειες.

Ο Κολοσσός βρισκόταν μπροστά στο σκορ (26-27) μέχρι το τέταρτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, με τον Γκάουντλοκ να ευστοχεί από μέση απόσταση, αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους και πήραν σημαντική διαφορά.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d50q30kh0ett)
Πιο συγκεκριμένα, με επιμέρους σκορ (17-2) το Λαύριο πέρασε μπροστά με 14 (43-29) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Βον να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια και την άμυνα τους να τρώει... σίδερα, αφήνοντας μόλις δύο εύστοχες βολές στους φιλοξενούμενους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d50p1l9h403d)

Επέστρεψε ο Κολοσσός και πήρε την πρώτη του νίκη στη Basket League

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι κρατούσαν μία διαφορά της τάξεως των εννέα πόντων (49-40), σκοράροντας κυρίως με τον Βασίλη Μουράτο που έμοιαζε ασταμάτητος.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d50qfd0cw8q1)
Κάπου εκεί όμως ήρθε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και το δικό τους επιμέρους σκορ, καθώς με 9-21 πέρασαν μπροστά ξανά με 58-61 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Χατζηνικόλα να προσφέρει σημαντικές βοήθειες.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d50qonw5aou9)
Μετά το προβάδισμα τους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι Ροδίτες δεν κοίταξαν ξανά πίσω και με κρίσιμα σουτ κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη στη Basket League, επικρατώντας τελικά του Λαυρίου με 74-82 και το άφησε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d50r27ibsrx5)
Αξίζει να σημειωθεί πως μετά το τέλος του αγώνα και κατά τη διάρκεια των δηλώσεων του Γιώργου Σιγάλα, οι παίκτες του Έλληνα τεχνικού φρόντισαν να τον... μπουγελώσουν, δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο τους πανηγυρισμούς τους για την "παρθενική" νίκη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d50rlj9slwfl)