Στο παιχνίδι-πρόβα για την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό AKTOR στο ΟΑΚΑ (27/10-20:15), ο Ολυμπιακός πέρασε ένα βολικό απόγευμα Δευτέρας στην Καρδίτσα, νικώντας την ομώνυμη ομάδα με σκορ 77-61 στο παιχνίδι για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51m5zqfon89)

Καρδίτσα-Ολυμπιακός: Έκανε θραύση

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πρέπει να ένιωσε ικανοποίηση όταν αντικατέστησε τον Μουσταφά Φαλ με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ κατά την πρώτη περίοδο του παιχνιδιού στη Θεσσαλία. Ο Σέρβος σέντερ δεν επέστρεψε απλώς, αλλά έκανε θραύση σε... ολίγιστο χρονικό διάστημα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51m7nsvkfpl)
Χρειάστηκε λιγότερο από δεκάλεπτο για να πετύχει 12 πόντους με 6 στα 6 (και ένα άστοχο τζαμπ σουτ από τις βολές αργότερα), να "κατεβάσει" 5 ριμπάουντ και άμα λάχει να κάνει ένα ταπ στον Βεζένκοφ που, θου Κύριε, θύμισε τον Λάρι Μπερντ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51k2nsjeuxd)
Αυτή ήταν η είδηση του προτελευταίου παιχνιδιού της 2ης αγωνιστικής στην Basket League. Δεν είναι, δα, σοκαριστικό ότι ο Βεζένκοφ σκοράρει χωρίς να τον καταλάβει κάποιος ή πως ο Ολυμπιακός μπορεί να τρέχει σερί όπως αυτό στην τρίτη περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι είχαν επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51kjg1mcx6x)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51kq51k1jo1)
Συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός, χωρίς Εβάν Φουρνιέ και Σακίλ ΜακΚίσικ, αύξανε γεωμετρικά τη διαφορά του από την Καρδίτσα στο πρώτο ημίχρονο. Στις αρχές της δεύτερης περιόδου πήρε την πρώτη διψήφια διαφορά, 14-24.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51k9d1yw8up)
Παίζοντας υπέροχο μπάσκετ, ο Ολυμπιακός έφτασε να σκοράρει 27 πόντους στη δεύτερη περίοδο, κάποιοι εκ των οποίων με απίθανες, σχεδόν σουρεαλιστικές αφού θα μπορούσαν να είναι πλάνα από την πάλαι ποτέ εκπομπή "NBA Action", ασίστ του Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51juusha2l5)
Οι "ερυθρόλευκοι" πέρασαν μπροστά με σκορ 46-28, κάτι που προοιώνιζε ένα ευχάριστο βραδάκι.

Ανατροπή και... πέναλτι

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, πάντως, ενορχήστρωσε μια πρώτης τάξεως αντεπίθεση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51l961do521)
Οι Αμερικανοί της ήταν ούτως ή άλλως οι αιχμές της, ενώ στην εξίσωση προστέθηκε και ο Νίκος Δίπλαρος. Η Καρδίτσα έκανε ένα εντυπωσιακό 12-2 που αργότερα έγινε 20-4, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 50-44.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51ldshnph35)
Εκεί οι "ερυθρόλευκοι" αντέδρασαν. Ένα επιμέρους 12-2, με τον Βεζένκοφ να σκοράρει κυρίως από τις βολές, επανέφερε την καθεστηκυΐα τάξη.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51leqdorf1l)
Εν τω μεταξύ η Καρδίτσα έχασε με δύο τεχνικές ποινές τον Δίπλαρο, οπότε και ένα όπλο της στην αναμέτρηση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51k6f96dlwp)
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παλεύουν, με τους φιλοξενούμενους, πάντως, να κρατούν το προβάδισμά τους, το οποίο μάλιστα πήγαν πάνω από τους 20 πόντους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51m38a3gx1l)
Αξιοσημείωτη ήταν η λογομαχία του Γιαννούλη Λαρεντζάκη με τον Μόουζες Ράιτ και η άμεση αντίδραση του Μπαρτζώκα, που τους έβγαλε εκτός αγωνιστικού χώρου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51lkus87n2x)
Επιπλέον, και η συμμετοχή του 18χρονου Στέφανου Σπαρτάλη από τον προπονητή του Ολυμπιακού έφερε το θερμο χειροκρότημα του κοινού.