Αν, στην πιθανώς διατυπωμένη ερώτηση του Ντράγκαν Σάκοτα στους παίκτες της ΑΕΚ, "μπορούμε να είμαστε ανταγωνιστικοί απέναντι στους μεγάλους;", επιζητάτο απάντηση στο ΟΑΚΑ, μέχρι και τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό AKTOR για τη 2η αγωνιστική της Basket League, η αποκάρδιωση ήταν πλήρης. Η ήττα με σκορ 94-74 δεν καλύπτει ακριβώς την άσχημη εικόνα των τριών πρώτων δεκάλεπτων, ενώ ασφαλώς για τη γενική εικόνα πιο ακριβές είναι το 72-38, σκορ με το οποίο η "Ένωση" βρέθηκε πίσω σχεδόν 2,5 λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51p9y4g0ve9)
Μία ομάδα που έγινε βορά στις ορέξεις του πρωταθλητή Ελλάδος, ο οποίος έκανε περίπατο δίχως καν να χρειαστεί να βάλει τετάρτη με το αμπραγιάζ. Ο Παναθηναϊκός AKTOR έδειξε φρεσκάδα, που του έλειψε στο Παρίσι και τη Μαδρίτη, στην άμυνα και είχε πλείστες λύσεις στην επίθεση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51nvczvcewh)
Plays που "έτρεχε" ο Λορέντζο Μπράουν, ο οποίος έκανε το κορυφαίο πρώτο ημίχρονό του με την πράσινη φανέλα, εντυπωσιακές φάσεις από τον Ματίας Λεσόρ, ατομικές εκλάμψεις από τον Κέντρικ Ναν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51px1zuhbrd)
Ο Μπράουν, με 22 πόντους και 5 ασίστ, αλλά και οι Ναν, Τζέριαν Γκραντ και Μάριους Γκριγκόνις ήταν εξαιρετικοί.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51on8xvbrrd)

Παναθηναϊκός AKTOR-ΑΕΚ: Από τη διάλυση στην αξιοπρεπή ήττα

Ο Έργκιν Αταμάν δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον Κώστα Σλούκα και τον Ομέρ Γιουρτσεβέν, όμως βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στον Αλέξανδρο Σαμοντούροφ, ενώ λεπτά συμμετοχής πήρε και ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51of2iaypnl)
Ο Παναθηναϊκός AKTOR βρήκε εύκολους πόντους λόγω της καλής άμυνάς του, που κράτησε την ΑΕΚ στους 29 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τους 40 μετά την τρίτη περίοδο.

Ο Αταμάν ήταν ιδιαιτέρως ευχαριστημένος από την αντιμετώπιση των παικτών του. Μετά το 10-4 που προηγήθηκε η ΑΕΚ, ο Παναθηναϊκός "έτρεξε" σερί 11-0 και δεν ξανάχασε το προβάδισμα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51nxhxa09q1)
Οι "πράσινοι" αύξαναν τη διαφορά, η οποία απέκτησε διψήφια... αξία λίγο πριν τελειώσει το πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, 33-23.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51o7tm2he4x)
Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν το παιχνίδι με τη δέουσα σοβαρότητα, συγχρόνως, όμως, η αντίπαλός τους αγκομαχούσε σε επίθεση και άμυνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d51nqwg6ylwh)
Η επωδός έμοιαζε μόνιμη έως της αρχές της τέταρτης περιόδου. Σε 10', η ΑΕΚ πέτυχε έξι πόντους λιγότερους από ό,τι στην υπόλοιπη αναμέτρηση (34 έναντι 40) και στα 5 πρώτα λεπτά, επτά λιγότερους από ό,τι τους συνολικούς στο πρώτο ημίχρονο (22 έναντι 29).

Έτσι, μετά το 72-40 της τρίτης περιόδου, η ΑΕΚ πλησίασε, με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 24-6, στους 14, 78-64. Ο Αταμάν ξεκούραζε όσο μπορούσε τους αθλητές που θα χρειαστεί οπωσδήποτε στα προσεχή παιχνίδια. Έτσι, υπήρξαν λάθη στην επίθεση των "πράσινων" που βοήθησαν την ΑΕΚ να παίξει σε γρήγορο τέμπο, στο οποίο αισθάνεται ασφάλεια.

Όμως, πήρε τάιμ άουτ και οι παίκτες του έβαλαν, με συνοπτικές διαδικασίες, τα πράγματα στη θέση τους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έχει... μανίκι μπροστά του. Την προσεχή Παρασκευή (25/10-20:45) θα αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη, ενώ στις 20:15 της 27ης Οκτωβρίου θα παίξει για δεύτερη φορά φέτος με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, για την 3η αγωνιστική της Basket League. H ΑΕΚ, από τη μεριά της, δεν έχει αυτήν την εβδομάδα υποχρεώσεις στο Basketball Champions League, ενώ θα παίξει στην Πυλαία απέναντι στον ΠΑΟΚ (26/10-17:00) για την τρίτη αγωνιστική της Basket League.