Η βραδιά ήταν ονειρεμένη στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" με την Ρεάλ Μαδρίτης να παίρνει τη νίκη με 5-2 κόντρα στην Ντόρτμουντ για την 3η αγωνιστική της League Phase του Champions League κι ενώ βρέθηκε να χάνει με 2-0! Την ίδια στιγμή η Στουτγκάρδη νίκησε 1-0 την Γιουβέντους στο Τορίνο και άξιζε περισσότερα γκολ, ενώ η Τζιρόνα επικράτησε 2-0 της Σλόβαν Μπρατισλάβας, η οποία είχε βασικό τον Κυριάκο Σαββίδη.

Αυτή είναι η Ρεάλ Μαδρίτης του Champions League

Στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" οι νέοι "γκαλάκτικος" της Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκαν απέναντι στην ταλαντούχα Ντόρτμουντ, σ' ένα remake του περσινού τελικού του Champions League, παίρνοντας τη νίκη με εντυπωσιακό 4-2. Αρχικά οι Εμπαπέ, Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο, Βινίσιους τα βρήκαν σκούρα κόντρα στο νέο μεγάλο αστέρι των Γερμανών, τον 20χρονο, Τζέιμι Γκίτενς και την παρέα του.

Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο

Ο Μάλεν στο 30' έβαλε μπροστά στο σκορ την Ντόρτμουντ. Στο 34΄ο Γκίτενς έβαλε το δεύτερο γκολ κι έγινε νεαρότερος Άγγλος ποδοσφαιριστής που σκοράρει εναντίον της "Βασίλισσας". Και όχι μόνο καθώς ο άσος της Γερμανικής ομάδας, έχει βάλει γκολ και στα τρία πρώτα παιχνίδια της League Phase του Champions League, έχοντας δώσει και μια ασίστ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d52lbf8b1mdt)
Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d52lbf8itcll)

Τρία λεπτά αργότερα, σημειώθηκε μια απίθανη φάση! Ο Ροντρίγκο με "κεραυνό" έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά, η μπάλα πήγε στον Μπέλιγχαμ, αλλά από πλάγια θέση, ο οποίος επίσης έκανε δυνατό σουτ για να πάει η μπάλα ξανά στο οριζόντιο δοκάρι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d52lfzbtrsq9)

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε μαγικό δεύτερο ημίχρονο και χάρισε μια ακόμα ματσάρα στο Champions League

Τα πάντα άλλαξαν όμως στο δεύτερο ημίχρονο καθώς η Ρεάλ Μαδρίτης μείωσε στο 60' με τον Ρούντιγκερ σε 2-1 κι έβαλε "φωτιά" στις εξέδρες του Μπερναμπέου. Ο... κατήφορος είχε ξεκινήσει και η "Βασίλισσα" έκανε το 2-2 με τον Βινίσιους Τζούνιορ στο 63', μια φάση που ελέγχθηκε και από το VAR, αλλά τελικά ο Εμπαπέ δεν ήταν οφσάιντ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d52mdjqb96mx)

Ο Λούκας Βάθκεθ το 3-2 και ο Βινίσιους έκανε χατ τρικ για την Ρεάλ Μαδρίτης

Η ολική ανατροπή, στην μυθική ματσάρα, έγινε στο 83' με το γκολ του Λούκας Βάθκεθ, ο οποίος είχε κάνει λάθη και στα δύο γκολ που έβαλε η Ντόρτμουντ κι έτσι εξιλεώθηκε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d52mugs3we8x)

Για να έρθει ο Βινίσιους Τζούνιορ στο 86' να βάλει και τέταρτο γκολ για την Ρεάλ Μαδρίτης, το οποίο ήταν το δεύτερο προσωπικό του στο παιχνίδι, ενώ ολοκλήρωσε με χατ τρικ, σκοράροντας και στο 90'+3.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d52n23tmer01)

Η Στουτγκάρδη πέτυχε σπουδαία νίκη στο Champions League, 1-0 την Γιουβέντους στο Τορίνο

Η Γιουβέντους υποδέχθηκε την Στουτγκάρδη έχοντας ρίξει τριάρες στα δύο πρώτα της ματς στη League Phase του Champions League. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στην "βέκια σινιόρα" από το πρώτο ημίχρονο κι έδειξαν πως θα είχε δύσκολο βράδυ, για να επικρατήσουν τελικά με 1-0.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d52lqmaqsxvt)

Μάλιστα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Στουτγκάρδη έβαλε γκολ με τον Ούνταφ (47'), αλλά ακυρώθηκε στη συνέχεια μέσω VAR για χέρι που έκανε ο σκόρερ. Η Γερμανική ομάδα δεν το έβαλε κάτω, ήταν καλύτερη και μπορεί να έχασε πέναλτι στο 86' με τον Μιγιό, ήρθε ο Τουρέ στο 90'+2 να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να δώσει τη νίκη. Μάλιστα η Γιουβέντους είχε και αποβολή στο 84' με τον Ντανίλο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d52msz5si9c9) Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d52n0j2lcz3l)

Πρώτη νίκη της Τζιρόνα στο Champions League, 2-0 την Σλόβαν Μπρατισλάβας του Κυριάκου Σαββίδη

Την πρώτη της νίκη στη League Phase του Champions League και γενικά τους πρώτους της βαθμούς πήρε η Τζιρόνα, η οποία επικράτησε της Σλόβαν Μπρατισλάβας με 2-0.

Ο Μιγκέκ Γκουτιέρεθ στο 42' άνοιξε το σκορ και ο Χουάνπε στο 72' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο δύο, για να αποκτήσει ψυχολογία η Τζιρόνα για τη συνέχεια.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d52m4d7dfm41)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d52mrcrzw3ip)

Η Σλόβαν Μπρατισλάβας, από την άλλη μεριά, η οποία είχε στην ενδεκάδα τον Κυριάκο Σαββίδη, δεν έχει πάρει ακόμα βαθμό στα τρία πρώτα της ματς στη League Phase του Champions League.