Συνεχίστηκαν οι αναμετρήσεις των ελληνικών ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις του μπάσκετ, με τον Άρη να ηττάται ξανά με 75-82 από την Τσεντεβίτα παρά τη μεγάλη διαφορά που είχε αποκτήσει, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που επικράτησε στο "Παλατάκι" της Σολνόκι με 82-66.

"Αυτοκτόνησε" ξανά στη τελευταία περίοδο ο Άρης

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη να έχει ρυθμό στην επίθεση με τον Νόλεϊ και να παίρνει μικρό προβάδισμα δύο πόντων (11-9) στα πρώτα πέντε λεπτά, με την Τσεντεβίτα να απειλεί κυρίως με τον Ρόμπινσον μέσα από τη ρακέτα.

Η είσοδος του Βασίλη Τολιόπουλου έδωσε ακόμη περισσότερη ώθηση στους Θεσσαλονικείς, καθώς ο Έλληνας γκαρντ πέτυχε γρήγορα οκτώ πόντους με προσωπικές ενέργειες για το 24-23 της πρώτης περιόδου.

Τη σκυτάλη από τον... Πιστολιόπουλο πήρε ο Ντε Τζούλιους, ο οποίος είτε σκοράροντας είτε πασάροντας στο Νόλεϊ βοήθησε πολύ τον Άρη να πάρει μία καλή διαφορά εννέα πόντων (38-29) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του δεύτερου δεκαλέπτου.

Ο Τολιόπουλος επέστρεψε στο παρκέ ξανά... καυτός και έστειλε τον Άρη στα αποδυτήρια με +11 (48-37), κάνοντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, την ώρα που ο Γιάκα Μπλάζιτς προσπαθούσε να καλύψει ότι μπορεί σε άμυνα κι επίθεση.

Παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά και στην τρίτη περίοδο του αγώνα και έφτασαν τη διαφορά στο +12 (55-43) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της, η Τσεντεβίτα ξεκίνησε τη δική της αντεπίθεση διαρκείας με τον Στιούαρτ.

Δύο προσπάθειες του Ντε Τζούλιους όμως, κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά στους επτά πόντους (61-54) με τη συμπλήρωση των 30 λεπτών, με τον Άρη όμως να αντιμετωπίζει προβλήματα στην επίθεση και στην οργάνωση του παιχνιδιού.

Ένα επιμέρους σκορ των φιλοξενούμεων 5-12 έφερε το παιχνίδι στα ίσα μετά από περίπου 20 λεπτά αγώνα, με τον Μπλάζιτς να κλέβει μπάλες και να σκοράρει στην αντεπίθεση, με τον Ρόμπινσον να είναι καταλυτικός κάτω από το καλάθι για το 66-66.

Τα πράγματα στη συνέχεια χειροτέρεψαν για τους "κίτρινους", με την Τσεντεβίτα να αποκτάει ρυθμό στην επίθεση και να φτάνει τελικά στη νίκη με 75-82 και τον Άρη να είναι για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα στο ίδιο έργο... θεατής στο EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 48-37, 61-54, 75-82

Με εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη ο ΠΑΟΚ

Με τον Δημήτρη Κατσίβελη να ξεκινάει εξαιρετικά τον αγώνα, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (13-12) στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης, με τον Αϊμάκ να σκοράρει από την πλευρά της Σολνόκι.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53cve1o9kwh)
Ο "Δικέφαλος του Βορρά" παρέμενε μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (24-19) στο τέλος της πρώτης περιόδου, την ώρα που στο "Παλατάκι" βρισκόταν η νέα μεταγραφή της ομάδας, ο Άλεξ Αντετοκούνμπο που παρακολουθούσε τους καινούργιους του συμπαίκτες.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53davson3ux)
Παρά το γεγονός πως δεν μπορούσαν οι γηπεδούχοι να βρουν τρόπο μέσα από το καλάθι, συνέχισαν να σκοράρουν από το τρίποντο, με την Σολνόκι να βρίσκει λύσεις μόνο από βολές, μιας και η άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετική.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53dctjnn2u9)
Η ομάδα του Καντσελιέρι έδειχναν σε κάθε ευκαιρία πόσο ήθελαν τη νίκη μπροστά στο κοινό τους, με τους Κρούζερ και Μπάρτλεϊ να το αποδεικνύουν με την αυτοθυσία τους, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 41-32.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53dfwmzz189)
Η τρίτη περίοδος ανήκε αποκκλειστικά στον ΠΑΟΚ, με το "Δικέφαλο του Βορρά" να κάνει ένα επιμέρους σκορ 21-8 και να ξεφεύγει με +22 (62-40) στη συμπλήρωση των 30 λεπτών, ενώ είχαν προηγηθεί και με 26 πόντους κάποια στιγμή.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53e8unlmgk1)
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικής σημασίας, μιας και οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασαν τελικά στη νίκη με 82-66 και έκαναν το 3/3 στο Fiba Europe Cup δείχνοντας πόσο βελτιωμένοι είναι με τον Κατσελιέρι στον πάγκο τους.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53ezpwntuyx)
Τα δεκάλεπτα: 24-19, 41-32, 62-40, 82-66