Τα μεγέθη των δύο ομάδων τεράστια και το ματς της Μπαρτσελόνα με την Μπάγερν για την 3η αγωνιστική της League phase του Champions League, προμήνυε πως θα ήταν τρομερό, κάτι που τελικά συνέβη, όπως μαρτυρά το τελικό 4-1 με τον Ραφίνια να ήταν... 3D, βάζοντας τρία γκολ. Τεράστια νίκη πέτυχε η Ντινάμο Ζάγκρεμπ στην Αυστρία, όπου επιβλήθηκε 2-0 της Σάλτσμπουργκ. Σούπερ ήταν η Φέγενορντ στη Λισαβόνα καθώς επιβλήθηκε 3-1 της Μπενφίκα, που είχε βασικό τον Βαγγέλη Παυλίδη.

Ο Ραφίνια έστειλε νωρίς το πρώτο μήνυμα με την Μπαρτσελόνα

Το παιχνίδι ήταν απίθανο και φάνηκε από το πρώτο λεπτό όταν ο Ραφίνια βρέθηκε τετ α τετ με τον Νόιερ, τον πλάσαρε εύστοχα και άνοιξε το σκορ για την Μπαρτσελόνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53f9ils8n9t)

Βέβαια η Μπάγερν δεν έδειξε να επηρρεάζεται και "χτύπησε" την Μπαρτσελόνα στην τρωτή αμυντική της λειτουργία. Στο 10' ο Χάρι Κέιν σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μέσω VAR. Ο Άγγλος επιθετικός, ωστόσο, βρήκε ξανά δίχτυα στο 18', γκολ που μέτρησε κι έτσι έγινε το 1-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53fa21bere1)

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53feqwf6v5l)

Σκόρερ και ο Λεβαντόφσκι, δεύτερο γκολ ο Ραφίνια

Υπήρξε και συνέχεια όμως στο πρώτο 45λεπτο, με την Μπαρτσελόνα να ήταν πρωταγωνίστρια. Στο 36' ηταν η σειρά του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να σκοράρει και να δώσει προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53ft8bpa28h)
Για να έρθει ο Ραφίνια να βάλει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με την Μπαρτσελόνα, κάνοντας το 3-1 στην ολοκλήρωση του 45λεπτου.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53g18xl5xy9)

Απίθανος ο Ραφίνια, χατ τρικ και 4-1 η Μπαρτσελόνα την Μπάγερν στο Champions League

Η βραδιά ήταν του Ραφίνια, καθώς πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση για να κάνει το 4-1 στο 56'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53gmv7kbbyx)
Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με τις δύο ομάδες να δημιούργησαν πολλές φάσεις, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε. Όσο για τον Ραφίνια έγινε αλλαγή με τον Ντάνι Όλμο, ώστε να αποθεωθεί από τους φίλους της Μπαρτσελόνα.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53gz9djpbll)

Η Φέγενορντ άλωσε τη Λισαβόνα, 3-1 την Μπενφίκα του Βαγγέλη Παυλίδη

Η Μπενφίκα προερχόταν από το 4-0 κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης και πλήρωσε την... αλαζονεία της απέναντι στην Φέγενορντ. Οι Ολλανδοί σόκαρα την ομάδα του Βαγγέλη Παυλίδη, ο οποίος ήταν βασικός, αφού προηγήθηκαν με τον Ουεντά στο 12'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53fijpev7k1)

Η Φέγενορντ συνέχισε να κάνει το παιχνίδι της και στο 33' πάγωσε ξανά το "Ντα Λουζ", με τον Μιλάμπο να κάνει το 2-0 για την ομάδα του.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53fzekw8mxl)
Η Μπενφίκα τα έδωσε όλα για να κάνει την ανατροπή, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο σκορ με τον Ακτούρκογλου στο 66'.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53h35xk7j15)

Μάλιστα η Φέγενορντ έβαλε και τρίτο γκολ στο 90'+2 ξανά με τον Μιλάμπο, που ήταν το δεύτερο προσωπικό του, κάνοντας το τελικό 3-1.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53hlmf7giwh)

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ επιβλήθηκε 2-0 της Σάλτσμπουργκ

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ πέτυχε την πρώτη νίκη στη League phase του Champions League, 1-0 την Σάλτσμπουργκ

Η Σάλτσμπουργκ υποδέχθηκε την Ντινάμο Ζάγκρεμπ, με τις δύο ομάδες να μην είχαν ξεκινήσει καλά τη League Phase του Champions League. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με 1-0.

Η Ντινάμο Ζάγκρεμπ άνοιξε το σκορ στο 49' με τον Κουλένοβιτς. Μάλιστα η Σάλτσμπουργκ έμεινε και με δέκα παίκτες στο 66' λόγω αποβολής του τερματοφύλακας της, Αλεξάντερ Σλάγκερ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d53gmi4og9rt)
Το γεγονός πως είχε αριθμητικό πλεονέκτημα θέλησε να εκμεταλλευτεί η Ντινάμο Ζάγκρεμπ για να βάλει ένα δεύτερο γκολ και το πέτυχε στο 84' με τον Πέτκοβιτς, σιγουρεύοντας την πρώτη της νίκη στον όμιλο του Champions League.