Μία νίκη και μία ισοπαλία ήταν ο απολογισμός των ελληνικών ομάδων στην τρίτη αγωνιστική του Europa League, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 0-1 της Μάλμε στη Σουηδία και τον ΠΑΟΚ να... σώζει το βαθμό στις καθυστερήσεις απέναντι στη Βικτόρια Πλζεν.

Ανεβαίνει στη βαθμολογία του Europa League ο Ολυμπιακός - Χωρίς νίκη ακόμη ο ΠΑΟΚ

Με μία εντυπωσιακή εμφάνιση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έφυγε με σπουδαίο τρίποντο από την έδρα της Μάλμε για την τρίτη αγωνιστική του Europa League, με τον Αγιούμπ Ελ Κααμπί να είναι ο χρυσός σκόρερ της ομάδας του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ.

Ο Μαροκινός επιθετικός είχε την ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα τόσο τα δικά του όσο και της ομάδας του, αλλά αστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι, με τους "ερυθρόλευκους" όμως να κρατάνε τη νίκη στο φινάλε παρά την πίεση των Σουηδών να ισοφαρίσουν.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d54ch1jsrx4x)
Ο ΠΑΟΚ από την άλλη βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Βικτόρια Πλζεν, αλλά η αποβολή των φιλοξενούμενων, τον βοήθησε να επιστρέψει και να σώσει έστω και τελευταία στιγμή την... παρτίδα ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο φινάλε.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d54bsv4jl4xd)
Την παραμονή της στη κορυφή εξασφάλισε για ακόμη μία αγωνιστική η Τότεναμ, με τους Λονδρέζους να κερδίζουν έστω και με δυσκολία με 1-0 της Άλκμααρ, χάρις σε γκολ του Ριτσάρλισον με εκτέλεση πέναλτι στο 53ο λεπτό.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d54ccvsr0u5t)
Στην πρώτη θέση βρίσκονται μαζί με την αγγλική ομάδα και η Άντερλεχτ με τη Λάτσιο που διατηρούν το απόλυτο και έχουν εννέα βαθμούς. Ακολουθεί ο Άγιαξ που πήρε σημαντικό διπλό στην Καραμπάγκ με 0-3 και αρχίζει να θυμίζει την ομάδα του παρελθόντος.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d549jmks0c1d)
Την πρώτη της νίκη στο Europa League πέτυχε η Ρόμα που κατάφερε και επικράτησε με 1-0 της Ντιναμό Κιέβου, ενώ στο ίδιο μοτίβο προχώρησαν και η Πόρτο με τη Ρεάλ Σοσιεδάδ που έφτασαν τους τέσσερις βαθμούς στη διοργάνωση.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d54ce9cmu1xl)