Και ο προπονητής του ΠΑΟΚ και ο προπονητής της ΑΕΚ είπαν στους παίκτες του, μετά το απίθανο 48-49 με το οποίο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στην Πυλαία, στο παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της Basket League, ότι οι παίκτες τους πρέπει να παίξουν άμυνα. Πράγματι, αυτο έγινε, αλλά οι γηπεδούχοι το έκαναν κατατί καλύτερα. Ο περιορισμός του Χάντερ Χέιλ, που σκόραρε 19 πόντους στο πρώτο μέρος, ήταν το κλειδί. Ο ΠΑΟΚ, έτσι, έφτασε στη νίκη με σκορ 87-82.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d55txe639z09)
Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ δεν σκόραρε αφειδώς, 17 πόντους όλους κι όλους, αλλά δέχθηκε 12 και μπόρεσε να μπει στην τέταρτη με προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 65-61.

Η ΑΕΚ στερήθηκε τις υπηρεσίες του Γιάννη Κουζέλογλου, που τραυματίστηκε στις αρχές της δεύτερης περιόδου και μάλλον υπέστη κάκωση στην αριστερή ποδοκνημική. Αυτό, παρά τα λέι απ που δεχόταν, δεν της στέρησε το να είναι ανταγωνιστική.

Στην τέταρτη περίοδο τράβηξε το σκοράρισμα ο Κουζμίνσκας, που είχε απαντήσεις στη σπουδαία εμφάνιση του Κρούζερ, με τον οποίο "συγκρούστηκε" στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d55u96tezphd)
Ο ΠΑΟΚ είχε με τον Φόρεστερ υπεροπλία στη ρακέτα, πάντως οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι. Το μεγαλύτερο προβάδισμα των γηπεδούχων ήταν το +5, 63-58, ενώ κρατούσαν σχεδόν πεισματικά ακόμα και το μίνι προβάδισμα που είχαν πάρει.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d55ucsbygqqp)

Οδηγήθηκαν, δε, στη νίκη από μικρολεπτομέρειες. Ο Ρέινολντς φρόντισε μέσω του isolation να αναλάβει να οδηγήσει τους γηπεδούχους στο σκοράρισμα, ενώ η ΑΕΚ ήταν άστοχη στις βολές.

Το τρίποντο του Κρούζερ, που έκανε το σκορ 84-76, στο έμπα του τελευταίου δίλεπτου, έμοιαζε με επικηδειο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d55tjqew6i1d)
Ο ΠΑΟΚ εν τέλει, μπροστά στο μικρό Γιάννη, πανηγυρίσε τη νίκη και ο Καντσελιέρι είπε ότι για πρώτη φορά είδε τον πραγματικό κόσμο του ΠΑΟΚ.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d55utxydu5ft)
Από τη μεριά του, ο Ντράγκαν Σάκοτα δεν έκανε δηλώσεις μετά τη λήξη του παιχνιδιού. Μάλιστα, λόγω... έλλειψης φωνής δεν πήγε στη συνέντευξη Τύπου.

Basket League: Γύρισε από το -19 ο Άρης

Τα μικρά σερί του Άρη στην τρίτη περίοδο, όπου βρέθηκε ακόμα και με 19 πόντους πίσω, 54-35, κατέστησαν κλειστή την αναμέτρηση με τον Κολοσσό στη Ρόδο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d55tgphnupo9)
Από τη λήξη της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι φάνηκε να έχουν το προβάδισμα, αλλά ο Άρης, όχι απλώς το εξοστράκισε, αλλά πέρασε μπροστά στο πιο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d55tjp4b23vt)
Το 78-74 με το τρίποντο του Μποχωρίδη ολοκλήρωσε ένα γαργαντουίκο 20-41 επιμέρους, όμως το θρίλερ επίκειτο.

Ο Κολοσσός πέρασε μπροστά 81-80, όμως ο Ντε Τζούλιους με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Άρη. Ο Σλαφτσάκης έβαλε ένα απίθανο τρίποντο για το 84-83 του Κολοσσού, όμως ο Γούντμπερι, με καλάθι στα 2'', χάρισε το "διπλό" στον Άρη, 85-84.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d55uv7txqrlt)