Ενώ με ακόμα ένα ακροβατικό του, μόλις στο 5' της αναμέτρησης της Μάντσεστερ Σίτι με τη Σαουθάμπτον στο "Έτιχαντ", ο Έρλινγκ Χάαλαντ πέτυχε το 11ο γκολ του σε εννιά παιχνίδια της Premier League, χωρίς να έχει σκοράρει, μάλιστα, στα δύο που προηγήθηκαν, στα άλλα τρία ματς έγινε το... πατείς με πατώ σε. Η Σίτι, με το 1-0, βρέθηκε ξανά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και με τη Λίβερπουλ να παίζει στο "Έμιρεϊτς" με την Άρσεναλ (27/10-18:30), αυτό το προβάδισμα μπορεί να επεκταθεί πέραν της Κυριακής.

Premier League: Ανατροπή για Μπρέντφορντ, γύρισαν στις καθυστερήσεις Γουλβς και Μπόρνμουθ

Στο Μπράιτον, η ομώνυμη ομάδα έμοιαζε να... καπαρώνει την τετράδα αφού προηγήθηκε 2-0 των ουραγών Γουλβς στο 85'. Ωστόσο, οι "λύκοι" επέστρεψαν για να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Αΐτ Νούρι μείωσε στο 88' και ο Κούνια στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε στην ομάδα του έναν υπερπολύτιμο βαθμό. Το γκολ, μάλιστα, ήρθε αφού η Μπράιτον σπατάλησε αιφνιδιασμό τεσσάρων εναντίον ενός.

Το ίδιο, εξάλλου, έκανε και η Μπόρνμουθ στο "Βίλα Παρκ" με την Άστον Βίλα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 76', με τον Μπάρκλεϊ, αλλά ο Εβανίλσον, έξι λεπτά μετά το 90', τους χάρισε βαθμό.

Τέλος, απίθανο παιχνίδι έγινε στο Μπρέντφορντ. Η Ίπσουιτς προηγήθηκε 2-0 και κρατούσε αυτό το προβάδισμα ως το 44', όμως στο ημίχρονο το σκορ ήταν ισόπαλο 2-2, με αυτογκόλ του Κλαρκ. Ο τελευταίος ήταν ο μοιραίος για την ομάδα του, αφού αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε 20', στο 69'. Ο Μπιούμο είχε δώσει στο 60', με εκτέλεση πέναλτι, το προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως τα άστρα του έγραφαν άλλη μοίρα, πιο λαμπερή. Η Ίπσουιτς ισοφάρισε στο 86' με τον Ντέλαπ, αλλά στο 90+6' οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη, 4-3, με τον Μπιούμο να γίνεται ο ήρωάς τους.

Το πανόραμα της Premier League

Τα αποτελέσματα (9η αγωνιστική): Μάντσεστερ Σίτι-Σαουθάμπτον 1-0 (5’ Χάαλαντ), Άστον Βίλα-Μπόρνμουθ 1-1 (76’ Μπάρκλεϊ-90+6’ Εβανίλσον), Μπράιτον-Γουλβς 2-2 (45’ Γουέλμπεκ, 85’ Φέργκιουσον-88’ Αΐτ Νούρι, 90+3’ Κούνια), Λέστερ-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-3 (23’ Βάρντι-16’ Γέιτς, 47’, 60’ Γουντς), Μπρέντφορντ-Ίπσουιτς 4-3 (44’ Γουίζα, 45+1’ αυτ. Κλαρκ, 51’, 90+6’ Μπιούμο-28’ Σμόντις, 31’ Χιρστ, 86’ Ντέλαπ).

Το πρόγραμμα (9η αγωνιστική): 26 Οκτωβρίου (18:30): Έβερτον-Φούλαμ. 27 Οκτωβρίου: 16:00 Τσέλσι-Νιούκαστλ, Κρίσταλ Πάλας-Τότεναμ, Γουέστ Χαμ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. 18:30 Άρσεναλ-Λίβερπουλ.

Η βαθμολογία (σε εννιά παιχνίδια): Μάντσεστερ Σίτι 23 (20-9), Λίβερπουλ* 21 (15-3), Άστον Βίλα 18 (16-11), Άρσεναλ* 17 (15-8), Μπράιτον 16 (16-12), Νότιγχαμ Φόρεστ 16 (11-7), Τσέλσι* 13 (17-10), Τότεναμ* 13 (18-9), Μπρέντφορντ 13 (18-18), Μπόρνμουθ 12 (11-11), Νιούκαστλ* 12 (8-8), Φούλαμ* 11 (11-11), Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 10 (7-9), Λέστερ 9 (13-17), Γουέστ Χαμ* 8 (11-15), Έβερτον* 8 (9-15), Ίπσουιτς 4 (9-20), Κρίσταλ Πάλας* 3 (5-11), Σαουθάμπτον 1 (6-19), Γουλβς 2 (12-25).