Το πρώτο μισό της τρίτης περιόδου έκρινε, εν πολλοίς, την έκταση της νίκης του Προμηθέα Πάτρας επί της Καρδίτσας, 96-79, για την 4η αγωνιστική της Basket League. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κάνει δυνατή δεύτερη περίοδο και είχαν μειώσει το σκορ, σε σχέση με τους επτά πόντους που υπολείπονταν στην πρώτη, σε 47-43.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d56plap1bfbd)

Προμηθέας Πάτρας-Καρδίτσα: Το κρίσιμο διάστημα

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι, που έπαιξαν πολύ ομαδικά, κάτι που αποτυπώθηκε στις συνολικές ασίστ, με τον Γουόκερ να ηγείται της συγκεκριμένης κατηγορίας με 15 ασίστ, μπήκαν διαφορετικοί στο παρκέ του "Τόφαλος" στο δεύτερο ημίχρονο.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d56p3yiczhx5)
Ο Προμηθέας έσφιξε την άμυνά του, δέχθηκε μόλις έξι πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου και απάντησε με 21, για να στείλει τη διαφορά στους 19, 68-49.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d56py2skcqjl)
Η Καρδίτσα σχεδόν παραδόθηκε πνευματικά, από εκείνο το σημείο και έπειτα. Ο Προμηθέας έβρισκε εύκολα καλάθια, πόντους στον αιφνιδιασμό, ελεύθερα τρίποντα, ενώ στην άλλη μεριά οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν ακόμα και να σκοράρουν από κάτω.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d56peuoqpsup)
Αν εξαιρεθεί ένα σερί 5-0, που μετέτρεψε το 70-51 σε 70-56, η Καρδίτσα δεν προέβαλε άλλη αντίσταση, ιδίως πνευματικά, με αποτέλεσμα ο Νίκος Παπανικολόπουλος να είναι έξαλλος, ζητώντας ουσιαστικά από τους παίκτες του να δείξουν αθλητικό εγωισμό.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d56otvm1fl4p)
Η Καρδίτσα, πράγματι, με τον Προμηθέα να παίζει με τη δεύτερη πεντάδα, μείωσαν εν τέλει σε 93-79.

Glomex Player(40599x1hkkig7d8l, v-d56pmiodbwah)
Ο Προμηθέας, που έφτασε τις τρεις νίκες, παίζει στις 3 Νοεμβρίου (20:15) στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό AKTOR. Η Καρδίτσα, που δεν έχει κάνει ακόμη νίκη, υποδέχεται στις 2 Νοεμβρίου (18:00) τον Κολοσσό Ρόδου.