Στον δεύτερο γύρο του US Open η Σάκκαρη
Ιστορική νίκη πέτυχε η Μαρία Σάκκαρη στο τουρνουά US Open της Νέας Υόρκης.
![welpbcxwbnu8uwqu3wu9](https://s.parapolitika.gr/images/1130x667/jpg/files/migration/images/2017-07/welpbcxwbnu8uwqu3wu9.jpg)
Η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια του τένις επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 6-4) επί της Κίκι Μπέρτενς (Ολλανδία, Νο 27) και για πρώτη φορά στην καριέρα της πήρε το «εισιτήριο» για τον δεύτερο γύρο του κορυφαίου Grand Slam.
Η Σάκκαρη χρειάστηκε κάτι λιγότερο από 90 λεπτά για να φτάσει σε αυτή την επιτυχία, με την επιτυχία της να παίρνει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις από τη στιγμή που η αντίπαλός της είχε φτάσει πέρυσι έως τους ημιτελικούς του Roland Garros.
Επόμενο «εμπόδιο» για την 22χρονη τενίστρια είναι η Αρίνα Ροντιόνοβα, η οποία έχει γεννηθεί στην Ρωσία, αλλά διαθέτει αυστραλιανό διαβατήριο και βρίσκεται στο Νο 134 της παγκόσμιας κατάταξης.